0

З латен и сребърен медал спечелиха българските състезатели на европейското първенство по спортно катерене за юноши и девойки, което се проведе във френския град Троа.

Участниците, разделени в трите възрастови категории на катеренето U16 (Youth B), U18 (Youth A), U20 (Juniors), се съревноваваха за призовите места  в дисциплините трудност, боулдър и скорост.

Над 500 катерачи от 35 страни взеха участие в шампионата.

Най-добрата българска състезателка - Александра Тоткова, добави ново отличие в богатата си спортна колекция – злато в дисциплината трудност при девойките U20. След колебливо начало в квалификацията, където остана 19-а, 19-годишната блондинка от Пловдив бързо намери своя ритъм и форма в следващите два кръга на състезанието, и отново беше над всички в коронната си дисциплина – трудността.

Другият български призьор в състезанието бе Слав Киров, който спечели среброто в дисциплината боулдър при юношите U20. Това е втори медал за него  от голямо състезание в рамките само на месец, след бронзовия медал от световното в Гиянг (Кит) в края на август.

Българският отбор успя да излъчи в двете дисциплини общо 3-ма финалисти (1-во-8-о място) и 13 полуфиналисти (9-о-24-то).