0

С ъстезатели от Кения спечелиха при жените и мъжете 15-километровото трансгранично шосейно бягане между Гюргево и Русе "Пробег на свободния дух".

Началото на седмото издание на надпреварата бе дадено в румънския град. Състезателите преминаха по Дунав мост, който бе затворен временно за движение на превозни средства.

При жените най-бърза беше Глориус Джепкируй с 54,07 минути. След нея остана сънародничката й от Кения Валентине Джебет, а трета финишира българката Маринела Нинева.

При мъжете подиумът се повтори огледално. Шампионът и сребърният медалист са от прочутата с бегачите си на дълги разстояния африканска държава – съответно Алберт Тонуй (47,37) и Хилари Кимайо. Нашият Исмаил Сенанджи се нареди трети.

В състезанието се включиха над 300 спортисти от 11 държави на 4 континента. Най-възрастният участник бе 78-годишният Иван Грозев.

Състезанието между Гюргево и Русее  част от събитията, посветени на 100-годишнината на Българската федерация по лека атлетика (БФЛА),чийто президент Иван Колев бе сред официалните гости.