0

Ф ранция се наложи над Дания с 2:1 във втория кръг от Група "D". Така сегашният световен шампион стана първият отбор, който си гарантира мястото на осминафиналите след две победи на старта. Дания трябва да заслужи мястото си в елиминациите само с успех срещу Австралия в последната среща.

Двата гола за "петлите" след почивката вкара Килиан Мбапе, Андреас Кристенсен изравни за датчаните.

Това бяха 30-ти и 30-и гол на 23-годишния Мбапе в националния отбор на Франция, така той настигна седмият във вечната ранглиста на голмайсторите Зинедин Зидан, който е с 31 гола, но в 108 мача. Мбапе ги е отбелязал в 61 срещи като национал. Начело са Жиру (116 мача) и Тиери Анри (123), следват Гризман (42 гола в 112 мача), Мишел Платини (41 гола в 72 мача), Бензема (37 гола в 97 мача) и Давид Трезеге (34 гола в 71 мача).

Срещу Дания след пропуснати голови възможности на Жиру, Гризман, Кюнде, Рабио, Варан, в 61-вата минута Франция най-после успя да открие резултата и да материализира превъзходството си.

Килиан Мбапе и Тео Ернандес направиха двойно подаване и звездата на ПСЖ стреля без забавяне между двама датски защитника, като Шмайхел не видя добре топката, която се озова зад гърба му - 1:0.

Това бе гол №30 за Мбапе за националния тим.

Дания много бързо стигна до равенство. При заучено положение при изпълнение на ъглов удар Кристиан Ериксен центрира, Йоаким Андерсен отклони топката с глава на задна греда, където Андреас Кристенсен изпревари Рабио и с глава я заби мощно под напречната греда.

В 73-ата минута датчаните имаха възможност да направят пълен обрат, но ударът на Йеспер Линдстрьом бе спасен от Лорис.

В 86-ата минута отново Франция излезе напред в резултата. При атака на резервата Коман отдясно, той върна към Гризман, който центрира остро и Мбапе връхлетя върху топката на задна греда, като я вкара в мрежата с тяло.

В последните минута Мбапе имаше възможност и за хеттрик, но не успя да отбележи за трети път.

Група D, втори кръг:

Франция - Дания 2:1 (0:0)

Стадион "947", Доха, 42 860 зрители

Франция: (4-2-3-1) Юго Лорис - Рафаел Варан (75 - Ибрахима Конате), Жюл Кунде, Дайо Упамекано, Тео Ернандес - Орелиен Чуамени, Адриен Рабио - Антоан Гризман (90+3 - Юсуф Фофана)- Усман Дембеле (75 - Кингсли Коман), Килиан Мбапе - Оливие Жиру (62 - Маркус Тюрам);
Дания: (3-4-2-1) Каспер Шмайхел - Йоахим Андерсен, Виктор Нелсон, Андреас Кристенсен - Йоаким Мeле, Кристиан Ериксен, Расмус Кристенсен (90+2 - Александер Бах), Пиер-Емил Хойберг - Микел Дамсгаард (73 - Каспер Долберг), Йеспер Линдстрьом (85 - Кристиан Норгаард)- Андреас Корнелиус (46 - Мартин Брайтуейт)

голмайстори: 1:0 Килиан Мбапе 61, 1:1 Андреас Кристенсен 68, 2:1 Килиан Мбапе 86