0

Б ез своята 37-годишна звезда с раздуто его Кристиано Роналдо в стартовия състав Португалия беше като футболен валяк на осминафинала срещу клетата Швейцария – 6:1 и класиране са 1/4-финала с най-убедителната победа от всички в тази фаза.

Избухна Гонсало Рамос с хеттрик – в 17-ата, 51-ата и 67-ата мин. Другите голове за Португалия вкараха Пепе (33), Рафа Герейро (55) и Рафаел Леао (90+1). За швейцарците Аканджи се разписа в 58-ата мин. на мач, който и играчите, и феновете искат колкото се може по-бързо да забравят.

Роналдо бе пуснат чак в 74-ата мин. на мястото на Феликс при резултат 5:1.

На четвъртфинала Португалия ще играе срещу Мароко, победил 3:0 с дузпи Испания по-рано днес. Мачът е от 17 часа на 10 декември, събота.

Избухна и то на най-голямата сцена Гонсало Рамос от Бенфика. Португалия откри резултата в 17-ата минута, когато Жоао Феликс комбинира с Гонсало Рамос и той с мощен удар прати топката в мрежата на Ян Зомер.

В 33-ата минута Бруно Фернандеш центрира от корнер, а капитанът Пепе бе оставен непокрит и от няколко метра с глава простреля Зомер за 2:0.

В 38-ата минута Ремо Фройлер пропиля отличен шанс да върне един гол за Швейцария при гаф на вратаря Диого Коща, но Далот бе на голлинията и изчисти. Две минути преди края на полувремето Рамос бе изведен сам срещу Зомер, но опитният страж успя да спаси.

Само пет минути след подновяването на играта Португалия стигна до трето попадение: Диого Далот центрира остро в наказателното поле, а неудържимият Рамос изпревари Ерай Джьомерти и матира Зомер за 3:0.

В 55-ата минута футболистите на Фернандо Сантош стигнаха и до четвърти гол чрез Рафаел Герейро. Защитникът на Борусия Дортмунд се измъкна сам срещу Зомер и с диагонален удар опъна мрежата.

Швейцария намали в 58-ата минута. Шакири центрира от ъглов удар, а Мануел Аканджи от непосредствена близост бе точен.

Португалия отговори почти веднага. В 67-ата минута  Рамос оформи своя хеттрик, асистира му Жоао Феликс.

В 74-ата минута на терена се появи Кристиано Роналдо, който смени Жоао Феликс. Звездата успя да прати топката в мрежата на швейцарците в 84-ата минута, но му бе вдигната засада.

Все пак в първата минута на добавеното време друга резерва Рафаел Леао оформи крайното 6:1. Нападателят на Милан слаломира между няколко защитници и с удар в далечния ъгъл не остави шансове на Зомер.

Португалия - Швейцария - 6:1 (2:0)

Стадион "Лусайл", 83 720 зрители

Португалия: Диого Коща, Диого Далот, Пепе, Рубен Диаш, Рафаел Герейро, Отавио (74 Витиня), Уилям Карвальо, Бернардо Силва (81-Рубен Невеш), Бруно Фернандеш (87-Рафаел Леао), Гонсало Рамос (74 Рикардо Орта), Жоао Феликс (74-Кристиано Роналдо)
старши треньор: Фернандо Сантош

Швейцария:  Ян Зомер, Рикардо Родригес, Мануел Аканджи, Фабиан Шер (46-Ерай Джьомерт), Едимилсон Фернандес, Гранит Джака, Ремо Фройлер (54-Денис Закария), Рубен Варгас (66-Ноа Окафор), Джибрил Соу (54-Харис Сеферович), Джердан Шакири, Бреел Емболо (89-Ардон Ясири)
старши треньор: Мурат Якин

голмайстори: 1:0 Гонсало Рамос 17, 2:0 Пепе 33, 3:0 Гонсало Рамос 51, 4:0 Рафаел Герейро 55, 4:1 Мануел Аканджи 58, 5:1 Гонсало Рамос 67, 6:1 Рафаел Леао 90+1

главен съдия: Сесар Рамос (Мексико)

жълти картони: за Швейцария: Фабиан Шер, Ерай Джьомерт

Катар 2022, осминафинални мачове:

Мароко - Испания - 0:0 (0:0), 3:0 след изпълнение на дузпи

от понеделник:

Бразилия - Република Корея - 4:1 (4:0)
голмайстори: 1:0 Винисиус Жуниор 7, 2:0 Неймар 13 (дузпа), 3:0 Ричарлисон 29, 4:0 Лукас Пакета 36, 4:1 Сюн-хо Пайк 76

Япония - Хърватия - 2:4, 1:3 при изпълнението на дузпи,  1:1 (1:0) в редовното време и продълженията
голмайстори: 1:0 Даизен Маеда 43, 1:1 Иван Перишич 55

от събота:

Нидерландия - САЩ - 3:1 (2:0)
голмайстори: 1:0 Мемфис Депай 10, 2:0 Дейли Блинд 45+1, 2:1 Хаджи Райт 76, 3:1 Дензъл Дъмфрис 81
- - -
Аржентина - Австралия - 2:1 (1:0)
голмайстори: 1:0 Лионел Меси 35, 2:0 Хулиан Алварес 57, 2:1 Енцо Фернандес 77-автогол

от неделя:

Франция - Полша - 3:1 (1:0)
голмайстори: 1:0 Оливие Жиру 44, 2:0 Килиан Мбапе 74, 3:0 Килиан Мбапе 90+1, 3:1 Роберт Левандовски 90+8