0

П ървата в историята Световна купа по електронни спортове (EWC) събра повече от 500 милиона зрители онлайн, след като излъчи на живо почти всички мачове и състезания от турнирите в 22 игри.

Краен победител в отборното класиране стана саудитският Team Falcons, който получи 7 милиона долара от общия награден фонд в размер на 60 милиона.

Турнирът бе проведен в Рияд, Саудитска Арабия, който ще бъде домакин на състезанията на най-добрите професионални геймъри в света и през 2025.

Световната купа по електронни спортове продължи цели 8 седмици и произведе 250 милиона часа съдържание, което я прави най-гледаният турнир за 2024.

Най-голяма аудитория събра финалната серия на League of Legends, където воденият от легендата Faker отбор на Т1 стана първият шампион в историята. Игрите бяха изгледани от 3,5 милиона души, а самият турнир в Рияд привлече 2 милиона души на живо.

Team Falcons спечели крайното класиране, след като взе участие в 18 от 22-та гейминг турнира. Отборът завърши със сбор от 5665 точки, след като прибра трофеите в Call of Duty: Warzone и Free Fire, завършвайки и шест пъти в Топ 3 на други игри.

В EWC взеха участие над 1500 професионални геймъри от над 100 държави, сред които и двама българи. Общият награден фонд беше в размер на 60 милиона долара, като 40 милиона от тях бяха разпределени между игрите, а 20 милиона останаха за бонуси в отборното класиране. Зад Team Falcons (5665 точки) завършиха Team Liquid (2545), Team BDS (2000), Team Vitality (1650), T1 (1600) и др.