0

Д ания и Словения завършиха при равенство 1:1 в мач от първия кръг в група "С" на Европейското първенство по футбол. Титуляр в състава на Словения бе бившият защитник на Лудогорец Жан Карничник, който през декември миналата година бе трансфериран в тима на Целе.

В същата група С са Сърбия и Англия, които в Гелзенкирхен започват второто полувреме при 1:0 за англичаните с гол на Белингам.

Дания поведе срещу словенците с 1:0 в 17-ата минута чрез Кристиан Ериксен. Йонас Винд асистира за попадението с отлично подаване към Ериксен в наказателното поле и той се разписа от близко разстояние, пращайки топката в долния ляв ъгъл на вратата на словенците.

За Кристиан Ериксен голът в първия му мач на Евро 2024 дойде три години – 1100 дни, след като получи сърдечен арест на предишното издание на турнира през 2021-а. „Аз умрях за 5 минути“, каза за инцидента със сърдечния арест тогава в мача с Финландия самият халф.

Той бе избран за Играч на мача срещу Словения и заради гола си, негов първи на еврофинали. „Мисля, че този път на еврото моята история е много различна в сравнение с последния път, което очевидно е голямо нещо за мен лично. Бях много доволен, не бях вкарал гол на Евро. За щастие имаше много мачове, откакто се случи това (сърдечен арест). Не мислех за нищо друго освен за футбол – просто бях щастлив да помогна на отбора с първия гол. Щеше да е друга история, ако бяхме спечелили трите точки“.

Халфът на Ман Юнайтед пропусна още две възможности за датчаните в 40-ата и 43-ата минута като първо с глава прати топката над вратата на Словения, а след това бе изведен добре и стреля, но отново неточно.

В 52-ата минута словенските футболисти имаха претенции за дузпа след падане на Шпорар в наказателното поле на Дания, но главният съдия Сандро Шерер не отсъди такава. Ситуацията бе проверена със системата за видеоарбитраж-ВАР, като  решението на Шерер бе потвърдено.

Между 75-ата и 76-ата словенците пропуснаха още два шанса. Първо Андраж Шпорар пропусна от близко разстояние, а малко по-късно Бенямин Шешко удари греда.

Отборът на Словения все пак успя да стигне до изравнително попадение в 77-ата минута, когато Ерик Янжа преодоля Шмайхел с точен изстрел за 1:1. Шпорар можеше да направи резултата 2:1, но би над вратата в 79-ата минута, а три по-късно пропиля още една възможност за второ попадение.

За играч на мача бе избран датският национал Кристиан Ериксен.