0

А нглия стартира Евро 2024 с минимална победа над Сърбия с 1:0. Победното попадение за тима на селекционера Гарет Саутгейт вкара звездата Джуд Белингам с глава още при първата опасна атака на британците в 13-ата минута.

След почивката капитанът на Англия Хари Кейн удари напречната греда, а сърбите се опитаха да притиснат съперника с неговите оръжия преди време - физическа борба, центрирания и удари отдалеч, накрая англичаните се молеха реферът Орсато най-сетне да даде край на мача.

Още в първите минути отборът на Англия трайно се настани в половината на Сърбия, като сърбите за първи път успяха да изнесат и задържат топката едва в шестата минута.

Тимът на Саутгейт откри още при първото си положение в мача. В 13-ата минута Букайо Сака центрира отдясно, топката рикошира в сръбски защитник и стана удобна за Джуд Белингам, който с плонж с глава изпревари Андрия Живкович и заби мошно топката в мрежата за 1:0.

В 25-ата минута Кайл Уокър проби и подаде остро центриране отдясно, като за щастие на вратаря на Сърбия Райкович никой не успя да го засече.

Във втората половина на първата част сърбите изравниха играта и погледнаха по-смело към вратата на Джордан Пикфорд. В последните моменти от полувремето в тима на Драган Стойкович се наложи принудителна смяна, като на мястото на Филип Костич в игра се появи левият защитник Филип Младенович.

В началото на второто полувреме тимът на Сърбия започна много по-агресивно играта и притесни съперника си. При добра сръбска атака Душан Влахович сгреши при последния си пас към Младенович.

В 77-ата минута резервата на "трите лъва" Джаред Боуен центрира отдясно, а Хари Кейн, който бе незабележим до този момент, стреля мощно топката с глава, вратарят Райкович отклони и топката разтърси напречния дирек.

В 82-рата минута удар на Влахович бе избит с една ръка от Джордан Пикфорд в корнер, като топката бе насочена под напречната греда. При изпълнението на ъгловия удар Хари Кейн изби с глава опасен удар на сърбите към английската врата.

Джуд Белингам получи наградата за най-добър играч на мача, в който той пробяга 11,1 км преди да бъде сменен от Коби Мейно в 86-ата мин.

Във втория мач от груповата фаза Англия ще играе с Дания в четвъртък, а Сърбия ще срещне Словения същия ден.