Н ационалната спортна академия (НСА) има своето важно място на пазара на висшето образование, а нейните възпитаници се реализират успешно в редица обществени сфери. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, който участва в заседание на Академичния съвет на висшето училище. Дискусията е част от разговорите по места в университетите, които министърът инициира след встъпването си в длъжност, съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН).
Националната спортна академия "Васил Левски" е водещото висше училище в България в обучението в професионалното направление "Спорт". Средният облагаем доход на завършилите професионалното направление през последните пет години магистри е над 2500 лева (2533 лева), а на бакалаврите - 2152 лева. Според данните на Рейтинговата система на висшите училища в България безработицата сред завършилите направлението магистри е под 2%, а сред бакалаврите под 1,5%. НСА осигурява обучение и в други важни за страната професионални направления като „Здравни грижи“ и „Обществено здраве“. Безработицата в тях е малко над 1%. Огромна част от завършилите „Здравни грижи“ през последните пет години работят по специалността си - делът на реализиралите се е над 90%.
„Разполагате и с наистина добра материална база, и ви поздравявам, че постоянно работите, за да я обогатявате и разширявате“, каза министър Красимир Вълчев. По думите му ключово е да се завишават и изискванията към студентите, и да се работи също толкова последователно за повишаване на качеството. „Имате сериозен потенциал и за привличане на повече чуждестранни студенти и можете да разчитате на подкрепата ни в тези усилия“, допълни образователният министър.
Националната спортна академия подготвя и бъдещи учители. Безработицата сред завършилите през последните пет години в професионалното направление „Педагогика на обучението по…“ в НСА магистри е почти нулева - едва 0,5%, а средният им облагаем доход възлиза на 2260 лева. По време на посещението в НСА се провеждаше и семинар на действащи учители по физическо възпитание, като министър Вълчев се включи във форума и коментира с тях мерките за подобряване на условията за спорт в училищата и важността на физическата активност за благополучието на децата.
Министър Красимир Вълчев посети и музея на НСА, както и лекоатлетическа писта на закрито.
Както БТА писта, в края на октомври 2024 г. бяха представени данни от последното издание на Рейтинговата система на висшите училища в България. Според тях най-висок среден облагаем доход получават завършилите „Военно дело“ и „Информатика и компютърни науки“ (над 4500 лв.), следвани от тези, които са завършили „Математика“, „Металургия“, „Комуникационна и компютърна техника“, „Национална сигурност“, „Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми“, „Енергетика“, „Обществено здраве“ и „Електротехника, електроника и автоматика“ (между 3000 и 4000 лв.). Данните бяха оповестени тогава на пресконференция от служебния министър на образованието и науката проф. Галин Цоков, и от Георги Стойчев от консорциума "ИОО-С", съставен от Института "Отворено общество" и от "Сирма Груп".
На ниво конкретно висше училище най-висок среден облагаем доход получават завършилите магистърски програми в направлението „Администрация и управление“ на Американския университет (9697 лв.) и „Информатика и компютърни науки“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (7869 лв.) и Нов български университет (7200 лв.). Сред завършилите бакалавърски програми най-висок облагаем доход имат завършилите „Информатика и компютърни науки“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (6738 лв.), обявиха тогава от МОН.