0

Отборът на Черноморец поднесе изненадата на 25-ия кръг на Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ), побеждавайки като гост в Самоков лидера във временното подреждане Рилски спортист.

Бургазлии нанесоха едва второ поражение за самоковци от 23 изиграни срещи от началото на сезона. Воденият от старши треньора Васил Евтимов тим надделя над Рилски спортист с 87:72 (22:23, 25:23, 15:11, 25:15) и продължава с актив от 14 победи и 9 поражения.

Двата състава изиграха оспорвано първо полувреме, след което гостите имаха точка аванс при 47:46. През вторите 20 минути баскетболистите на Черноморец увеличиха аванса си до 62:57 преди четвъртия период, а най-голямата разлика достигна 17 точки.

Георги Боянов бе най-полезен за победата на Черноморец с 30 точки и 8 борби, а Джордан Тъкър добави 20 точки и 5 борби. Брандън Рандълф отбеляза 16 точки, 6 борби и 8 асистенции за домакините.

Рилски спортист приема ЦСКА, а Черноморец ще бъде домакин на Спартак Плевен в следващите мачове от НБЛ на 29 март след паузата за Финалната осмица в турнира за Купата на България.

Тимът на ЦСКА победи шампиона Балкан с 81:71 (27:16, 19:15, 12:23, 23:17) като гост в Ботевград. Успехът бе 15-и от 23 мача за „червените“, които заемат третата позиция във временното класиране, докато Балкан е втори с 16 победи и вече 6 загуби.

Воденият от старши треньора Росен Барчовски състав трябваше да се справя без Таменанг Чо, а за домакините в игра се завърна Христо Захариев.

Гостите поеха инициативата още в началните минути на срещата, поведоха с 27:16 след първата част и до края не изпуснаха водачеството.

Балкан изоставаше с 31:46 на почивката, намали пасива си до 4 точки при 54:58 в края на третата четвърт, до не успя да стигне до обрат.

Брандън Йънг изигра много силен мач за гостите и завърши с 30 точки, 5 борби и 5 асистенции, а Драган Зекович добави 17 точки и 6 борби. За ботевградчани Мануел Суарес реализира 17 точки и 4 борби, а с 15 точки се включи Димитър Димитров.

ЦСКА ще гостува на Рилски спортист в следващия кръг на 29 март, докато Балкан приема Левски.

В Плевен местният Спартак надигра убедително Берое с със 105:81 (27:26, 23:14, 36:16, 19:25) и вече има актив от 12 победи и 11 поражения.

Старозагорци допуснаха 12-а загуба от 23 изиграни мача.

Домакините имаха затруднения само до началото на втората четвърт, след което напълно контролираха двубоя. На почивката преднината на Спартак Плевен беше 50:40, а след отлична трета част те дръпнаха с 86:56.

Николай Стоянов се отличи с 18 точки и 6 борби за плевенчани, Седариан Рейнс завърши с 16 точки и 5 борби, а за Берое Дариъс Хор се отчете с 25 точки и 8 борби.

За Спартак предстои гостуване в Бургас на 29 март, а на 18 март Берое посреща отбора на Шумен.

Съставът на Ямбол отстъпи пред Академик Пловдив с 85:90 (18:10, 23:29, 21:17, 23:34) като домакин друга среща от кръга. Двата тима вече имат еднакъв актив от 7 победи и 16 поражения.

Домакините имаха леко превъзходство през по-голямата част от мача, като на почивката водеха с 41:39, а след третата част с 62:56. По-силна последна четвърт обаче донесе успеха на пловдивчани.

Тайлър Криймър бе най-резултатен за гостите от Академик с 19 точки и 5 борби, Николай Николов завърши с 16 точки и 4 борби, а 15 точки и 12 борби добави Тони Гуджино. За домакините Декуан Морис се отчете с 21 точки и 10 борби.

В следващия кръг тимът на Академик Пловдив ще приеме Черно море на 29 март, а Ямбол почива.

Срещи от 25-ия кръг на Националната баскетболна лига за мъже:

Ямбол - Академик Пловдив – 85:90 (18:10, 23:29, 21:17, 23:34)

Балкан – ЦСКА – 71:81 (16:27, 15:19, 23:12, 17:23)

Рилски спортист – Черноморец – 72:87 (23:22, 23:25, 11:15, 15:25)

Спартак Плевен – Берое – 105:81 (27:26, 23:14, 36:16, 19:25)

Черно море Тича – Шумен – 101:105 (28:28, 26:22, 20:19, 16:21, 11:15) след продължение

1. Рилски спортист  23 21  2 2056:1738 44 точки
2. Балкан           22 16  6 1874:1653 38
3. ЦСКА             23 15  8 1910:1808 38
4. Черноморец       23 14  9 1964:1871 37
5. Спартак Плевен   23 12 11 1889:1861 35
6. Левски           22 12 10 1731:1693 34
7. Берое            23 11 12 1955:2024 34
8. Академик Пловдив 23  7 16 1819:1961 30