0

След спринтовото състезание вчера мексиканецът Серхио Перес спечели и Гран при на Азербайджан от Формула 1 днес. Втори се нареди неговият сънародник в Ред Бул  Макс Верстапен (Нидерландия), с което тимът продължава доминантната си серия в най-престижната автомобилна надпревара след четири кръга.

Двамата пилоти на австрийския конструктор си разделиха по две победи през сезона. Верстапен обаче води в класирането с 93 точки, шест повече от Перес, а Фернандо Алонсо (Испания, Алпин) запази третото място, въпреки че днес наруши серията си от подиуми, оставайки четвърти. Пред него финишира Шарл Льоклер (Монако, Ферари).

Льоклер, който потегли пръв на стартовата решетка, не задържа дълго лидерството си. Верстапен го натисна още във втората обиколка и постепенно влезе в DRS обсег от съперника си. Нидерландецът направи лесно изпреварване в четвъртата обиколка, следващ на опашката беше вторият пилот на Ред Бул.

Чеко Перес не се забави. Той влезе в петата обиколка зад болида на Льоклер и бе пред него още преди завой номер 1 на следващия тур на 6,003-километровото трасе. Така битката стана твърде позната за феновете - Перес срещу Верстапен за двойна победа за Ред Бул.

Световният шампион направи първия си бокс в 11-ата обиколка, а секунди по-късно на пистата се появи автомобил на сигурността заради инцидент с Ник де Фрийс (Нидерландия, Алфа Таури), който си счупи окачването. От това се възползва Перес, който спря в този момент за смяна на гуми и се завърна на първото място пред Льоклер. Пилотът на Ферари обаче отстъпи на Верстапен след подновяването на състезанието, а четвърти се нареди Фернандо Алонсо (Испания, Астън Мартин).

Атаките на Верстапен към Перес не се осъществиха до преполовяването на дистанцията. Двамата бяха внимателни с гумите с твърда смес и чакаха второ влизане в бокса за подновяване на свирепата надпревара.
Спиранията обаче така и не дойдоха и Ред Бул предпочете предпазлива стратегия на опасното трасе в Баку. Така преднината на Перес срещу Верстапен нарасна на над две секунди и мексиканецът стигна до втора победа от четири състезания.

Перес спечели с 2,137 секунди пред Верстапен, а Льоклер зае третата позиция пред Алонсо.  Пети завърши Карлос Сайнс (Испания, Ферари) и Люис Хамилтън (Великобритания, Мерцедес) се нареди шести, пише БТА.