0

Й оана Георгиева спечели титлата на 200 метра едноместен каяк при девойките до 23 г. на световното първенство по кану-каяк в Аурондзо (Италия). 20-годишната българка, която е европейска шампионка в дисциплината от Белград 2022, беше най-бърза във финала с 39.96 секунди, като единствена преодоля трасето под границата от 40 секунди.

„Изкачването Ви на световния връх доказва, че с огромен труд, талант и постоянство няма недостижими цели. Вие убедително се наложихте над Вашите конкурентки в дисциплината и показахте, че сте една от големите ни надежди в този спорт. Пожелавам Ви успехът винаги да е с Вас”, написа министърът на младежта и спорта Димитър Илиев до световната шампионка.

В същата възрастова група Преслав Симеонов и Бранимир Христов финишираха трети във финал „Б“ на 1000 м двойка каяк с 3:28.09 минути и завършиха 12-и в крайното класиране. Преслав Георгиев пък остана последен във финал „Б“ на 1000 м едноместно кану и се нареди 18-и.

При юношите до 18 г. Мартин Ненчев се класира четвърти във финал „Б“ на едноместно кану с време 4:17.11 минути, което му отреди 13-та позиция. В същата възрастова група на 1000 м двойки каяк Радостин Мицов и Валентин Иванов завършиха шести във финал „Б“ с 3:34.41 минути и са на 15-о място в общото подреждане.