0

ЦСКА победи като гост Черно море Тича във Варна с 99:91 в  мач от първата шестица на Националната баскетболна лига за мъже.
За домакините срещата завърши с "дабъл-дабъл" - 10 точки и 13 борби Аверил Ъгба, а за ЦСКА - Венцислав Петков 19 точки и 10 асистенции, Георги Боянов - 33 точки и 11 борби и Александър Радукич - 23 точки и 10 борби.
Гостите започнаха по-добре срещата и поведоха с 5:0, а след това с 8:2. Домакините отвърнаха веднага с отлична серия, при която реализираха 8 срещу 2 точки и изравниха при 10:10.
Оттук до края на първия период играха бе много интересна и равностойна. Двата отбора на няколко пъти си смениха лидерството в резултата, а столичният тим спечели първата част с 28:25.
И през втората четвърт играта бе интересна и равностойна. За около три минути игра домакините успяха не само да стопят пасива си, но и да поведат с 3 точки при 33:30.
Последваха силни минути за ЦСКА с 9 точки поред за аванс с 39:33. Две минути преди почивката Черно море Тича успя да поведе отново при 43:41 след тройка на Марин Маринов.
Последва равенство при 43:43, а на почивката ЦСКА водеше с 48:43, след като секунди преди края на периода Иван Димитров вкара тройка за гостите.
След първите две части домакините имаха по-добри показатели при стрелбата от зоната за три точки - 5 тройки от 15 опита при 2 тройки от 11 опита на гостите. При борбите обаче ЦСКА имаше предимство - 29 срещу 18.
След почивката играта бе сравнително равностойна, но домакините продължаваха да допускат повече грешки.
След почти 3 минути игра ЦСКА успя да поведе с 8 точки с кош на Камерън Грегъри при 58:50.
Около 4 минути и 20 секунди преди края на третия период гостите поведоха с 10 точки - 66:56, а малко по-късно и с 12 при 68:56.
Черно море показа характер в края на третата четвърт и намали до само 2 точки - 71:73.
В началото на последната част домакините веднага изравниха при 73:73, но допуснаха грешки в атака и ЦСКА поведе с 5 точки при 78:73.
Малко по-късно, отново заради грешки на Черно море Тича при стрелбата, гостите успяха да поведат с 8 точки при 83:75 след малко повече от 3 минути игра. Домакините успяха да намалят пасива си до 4 точки при 84:88, но силите им не стигнаха за обрат и ЦСКА заслужено спечели срещата.

Изказване на треньора на ЦСКА Росен Барчовски след срещата от 27-ия кръг на Националната баскетболна лига между Черно море Тича и столичния тим, завършила 99:91 за гостите.

Росен Барчовски (треньор на ЦСКА): "Изиграхме тактически много правилно мача, с малко изключения. Идеята беше да контролираме играта, да е насочена, да не бързаме, защото Черно море Тича имат много силна транзиция, много силна бърза атака, а ние сме в къс състав и, ако играехме глупав баскетбол щеше да бъде проблемно. Това нещо го изпълнихме.

Не съм доволен от играта в защита. Играем много меко, правим по един фаул на част, но има някакво обяснение, защото по-опитни играчи са и се пестят момчетата. Резултатът може би има някакво значение за петото място, не знам, то не е толкова важно. Да се победи във Варна винаги е престижно, особено за състоянието, в което сме на  нашия състав.

Поздравявам си отбора, бяхме без Васил Бачев, много важна фигура в този момент, така че справихме се и нищо повече.“

Венцислав Петков (капитан на ЦСКА): "Труден мач, естествено, тук винаги се играе трудно и се радвам, че се поздравихме с победа. Със сигурност не можем да подценим никой. С този състав гледаме да даваме всичко от себе си, да се опитаме да извличаме максимума. Трудно е, когато нямаме много ротация, но все пак се радвам, че успяхме. Това, че няколко играчи от нашия отбор сме с дабъл-дабъл, е много добре за нас. Не се случва във всеки мач, така че се надявам да го повторим.“

Среща от 27-ия кръг на Националната баскетболна лига (НБЛ), първа шестица:
Черно море Тича – ЦСКА - 91:99 (25:28, 18:20, 28:25, 20:26)
Зала „Христо Борисов“; 600 зрители
Съдии – Иван Маринов, Татяна Михайлова-Вълчева и Младен Субашиев;
Най-резултатни: Иван Спиров 20 т., Къртис Джоунс 19 т. (Черно море Тича); Георги Боянов 33 т., Александър Радукич 21 т. (ЦСКА).

Срещи от 27-я кръг в Национална баскетболна лига (НБЛ) за мъже:
Балкан - Рилски спортист - 86:79 (23:26, 22:20, 20:22, 21:11)
Черно море Тича - ЦСКА -  91:99 (25:28, 18:20, 28:25, 20:26)
в понеделник:
Черноморец - Спартак Плевен
от петък:
Миньор 2015 - Левски - 71:72 (17:12, 11:24, 21:16, 22:20)
от събота:
Берое - Академик Пловдив - 83:113 (14:28, 23:33, 24:29, 22:23)
от сряда:
Ямбол - Шумен          - 86:105 (25:39, 23:17, 16:26, 22:23)
11. Берое         27 8 19 2177:2447 35
12. Миньор 2015         27 8 19 2014:2221 35