0

К алина Бояджиева спечели две титли, а Кирил Илиев завоюва още една на световното първенство по кикбокс за мъже и жени в португалския град Албуфейра.

Днешният петъчен ден се оказа много успешен за състезателите от отбора на България, които си осигуриха три титли от общо пет проведени финала с българско участие, а още трима национали преодоляха полуфиналите и достигнаха до спора за златните медали.

17-годишната Бояджиева стана световна шампионка в категория над 70 килограма при жените в дисциплините пойнтфайтинг и киклайт. Тя подобри рекорда на международната федерация WAKO за най-бърза победа. Бояджиева спечели световната титла на киклайт, след като натрупа 10 точки преднина над съперничката си от Швеция Линеа Екман. Реферът спря мача на 47,6 сек. от началото на срещата и присъди победата на дебютантката ни при жените Калина Бояджиева.

С този триумф „детето чудо“ влиза историята на родния кикбокс, като първата жена носител на Световна титла в стиловете на татами от старта на тяхното практикуване в България през 1992 г. След 31 години възпитаничката на спортен клуб „Масару“ с треньори Иво Деспотов и Стефан Костадинов стана първата българска кикбоксьорка не с една, а с две титли при жените на татами. Рекордът й може да стане грандиозен, защото в събота Бояджиева ще излезе за своя трети финал в Албуфейра. Тя ще спори за златния медал в стила лайт контакт, кат. над 70 кг. срещу Сташа Липник (Словения).  Равносметката за Калина е 2 световни титли при жени, 4 световни титли при девойки и 4 европейски титли.

Третата титла за България бе донесена от Кирил Илиев при мъжете.

В категория до 57 килограма в дисциплината лайт контакт Илиев победи Анчо Видал Родригес от Испания с категоричното 3:0.

Другите два финала, в които българите останаха със сребърни медали, бяха при жените.

В пойнтфайтинга в категория до 50 килограма Кристина Николова отстъпи с 5:15 на италианката Федерика Тровалуши и остана със сребърен медал.

Със същото отличие се окичи и Моника Петкова. В категория до 50 килограма в дисциплината лайт контакт Петкова загуби във финала с 0:3 от словенката Тира Барада.

В събота българските кикбоксьори ще имат възможност да добавят и още три титли към колекцията си до момента.

До финалните мачове в дисциплината киклайт достигнаха Кристина Николова и Анелия Тодорова при жените, както и Иван Кръстанов при мъжете.

В категория до 50 килограма Николова отстрани индийката Каур Хушпреет и във финала ще играе срещу представителката на Турция Туран Дуйгу. В по-горната категория до 55 килограма Тодорова се наложи с 2:1 над испанката Луна дел Алба Виго Велес. В сблъсъка за златния медал нейна съперничка ще бъде Лучия Регват от Хърватия.

При мъжете до 79 килограма Иван Кръстанов отстрани на полуфиналите Сами Якоб от Германия с 3:0 и във финалния мач ще срещне поляка Армин Вилчевски. В същата дисциплина при 57 килограмовите Кирил Илиев отстъпи на полуфиналите пред италианеца Адам Туиси с 1:2.