0

Й ордан Гюров (Академик) и Габриела Петрова (Локо Пд) спечелиха по две титли в първия ден на Държавното първенство по лека атлетика, което се провежда този уикенд във Велико Търново и се организира от БФЛА.

Гюров първо  защити титлата си на 400 метра с 48.50 секунди, пред Любослав Петров с 48.98 секунди и Велин Коваленко с 49.16 секунди, а в последствие помогна на последен пост на щафетата на Академик София да триумфира на 4 по 100 метра с 41.82 секунди, съобщава БТА.

Националката Габи Петрова пък взе златото в коронната си дисциплина на троен скок с 13.49 метра, пред Александра Начева с 13.09 метра, а след това беше и последен пост в квартета на Локомотив Пловдив, който победи на 4 по 100 метра с 47.43 секунди. За Петрова и Начева това бе първото държавно първенство след контузиите през миналия сезон и претърпените операции, и дълго възстановяване.

Слави Мутафов и Виктория Георгиева спечелиха националните титли в спринта на 100 метра.

Мутафов триумфира при мъжете с 10.40 секунди на финала, като изпревари с 14 стотни защитаващия титлата си Денис Димитров. С бронза се окичи миналогодишния вицешампион Георги Христов с 10.70 секунди.

Георгиева беше най-бърза при дамите с 12.03 секунди на финала. Тя изпревари с 4 стотни от секундата Кристен Радуканова, а трета с 12.35 секунди се нареди Мартина Писачева.

Писачева взе и злато с щафетата на Локомотив Пловдив, а Радуканова пък заслужи второ сребро, след като беше последен пост в квартета на Атлетик София, който финишира втори за 47.76 секунди.

В бягането на 1500 метра параолимпиецът Християн Стоянов спечели убедително с 3:53.15 минути.

На 110 метра с препятствия Кристиян Патъров беше най-бърз на финала с 14:31 секунди, анай-сериозният му конкурент днес беше  Добромир Николов, който финишира втори за 14.65 секунди. Александър Евтимов завърши трети с 15.21  секунди.

Димитър Ташев беше най-добър на троен скок с 15.49 метра, а само още Мартин Точев преодоля границата от 15 метра, като завърши втори с 15.01 метра.

Виктор Ценков заслужи златото на овчарски скок с 4.40 метра, след като защитаващият титлата си и фаворит в дисциплината Евгени Енев направи три неуспешни опита на стартовата си височина от 4.80 метра.

Никола Михоl защити титлата си на чук с 66.36 секунди, а в борбата за второто място Живко Господинов взе среброто с 64.84 метра, като изпревари само с 14 сантиметра третия Даниел Файаз-Джахани.

На 3000 метра стипълчейз Йоло Николов беше най-бърз с 9:35.08 минути и отново се окичи със златото след 2019 година.

В бягането на 100 метра с препятствия при жените Ива Александрова завърши първа с 14.27 секунди на финала.

Денислава Борисова защити категорично титлата си на 3000 метра стипълчейз с 11:37.84 минути, като изпревари с почти 30 секунди втората Билсерин Сюлейман.

На диск Рената Петкова отново беше без конкуренция и спечели осмо поредно злато в дисциплината с 45.05 метра.

На овчарски скок Маргарита Христова единствена преодоля границата от 3 метра и спечели титлата с 3.40 метра. Днес шампионатът във Велико Търново продължава.