0

Двоен успех постигнаха днес швейцарските алпийци в стартовете за Световната купа. Лара Гут спечели първо супергигантския слалом в Санкт Мориц (Швейц), а малко след това и Марко Одермат триумфира на гигантския слалом във Вал д'Изер (Фр).

Лара Гут-Бехрами спечели коронната си дисциплина - супергигантския слалом и записа първа победа за сезон 2021/22 в Световната купа по ски алпийски дисциплини. Пред родна публика на пистата "Корвиля" 30-годишната Гут-Бехрами даде 1:19.82 минути за 33-тата си кариера победа и 17-а в Супер-Г. Тя изпревари с 0.18 секунди италианката София Годжа, която през миналата седмица записа три победа в канадския курорт Лейк Луис. Третото място зае американката Микаела Шифрин, която обаче остана на секунда от Годжа и на 1.18 секунди от победителката. В класирането за Световната купа начело е Шифрин с 465 точки. Втора е Годжа с 395, а трета с 340 точки е словачката Петра Влхова, която днес не взе участие в състезанието. Гут-Бехрами излезе на четвърто място в подреждането с 298 точки. В подредането за супергигантския слалом водят Годжа и Гут-Бехрами с по 180 точки. Трета е Шифрин със 100 точки. В затрупаният от сняг Вал д'Изер Марко Одермат спечели с лекота третата си победа за сезона в СК и втора на гигантски слалом за новата кампания. 24-годишният швейцарец изпревари с 0,59 сек носителят на голямата Световна купа и на малката в гигантския слалом за миналия сезон Алекси Пентюро (Фр). Трети на 1,24 сек е Марко Шварц (Ав), за който това е първи подиум в дисциплината. Общо Одермат вече има 7 победи за СК. Българската звезда Алберт Попов отказа в последния момент участие в гигантския заради тежките условия и неподготвената добре писта. Утре Аби ще кара в корорната си дисциплина - слалом. България ще бъде представена и от вторият ни по сила алпиец Камен Златков. Стартовете са от 10,30 и 14,00 и ще бъдат излъчени пряко по Евроспорт 1. Дамите карат в неделя отново Супер-Г в Санкт Мориц. При мъжете Одермат е едноличен лидер за голямата СК с 446 т, пред Матиас Майер (Ав) - 310 и Александър Оомод Килде (Нор) - 229. Пентюро е четвърти с 205 т.