0

Т рикратният световен шампион Макс Верстапен (Нидерландия) с „Ред Бул“ спечели състезанието за Голямата награда на САЩ във Формула 1 за трета поредна година.

Победата бe 50-а в кариерата на Верстапен, трета поредна за сезона и 15-а от 18 надпревари през 2023 година. С това 26-годишният пилот изравни рекорда си за най-много успехи в една кампания.

Верстапен, който си осигури трета титла във Формула 1 още в предишния кръг в Катар, стартира от шеста позиция, но успя да се справи с противниците си и финишира за 1:35:21.362 час, за да ликува в края.

Той дублира успеха си в Остин, след като спечели и спринтовото състезание по-рано през уикенда.

Втори в надпреварата за Гран при на САЩ на 2.225 секунди се нареди британският пилот на „Мерцедес“ Люис Хамилтън, а третата позиция остана за друг британец – Ландо Норис от „МакЛарън“ на 10.730 секунди.

Състезанието бе много интересно за зрителите и предложи напрегнати моменти и размени на водачеството.

Ландо Норис направи добър старт и водеше в солидна част от надпреварата, но Верстапен и Хамилтън си проправиха път към върха.

„Когато стартираш шести, не е лесно. Имах проблеми със спирачките. В края разликата беше много малка. Невероятно е да спечеля победа номер 50 точно тук в Щатите“, коментира след състезанието Верстапен и добави: „Ще се опитаме да продължим да натискаме и да печелим още.“

В генералното класиране за сезона във Формула 1 начело е шампионът Макс Верстапен с 441 точки, втори се нарежда съотборникът му Серхио Перес (Мексико) с 228, а Люис Хамилтън заема трето място с 201 точки.

„Имахме нужда от още няколко обиколки, за да атакуваме успешно“, каза седемкратният шампион Хамилтън.

„Отборът свърши много добра работа този уикенд. Допуснах грешка, но успях да се върна в голямата битка. Много съм щастлив от резултата. Чувствам се страхотно от постигнатото днес“, заяви още британецът.

Следващият кръг от Формула ще се проведе в Мексико между 27 и 29 октомври.