0

В ладимир Зографски  записа рекордно класиране за български състезател на световни първенства по ски скокове, след като завърши на девето място на малката шанца в Трондхайм. 

Норвежецът Мариус Линдвик спечели първата си световна титла и я добави в колекцията си към златния медал от олимпийските игри в Пекин.

Това е и изравнено второ най-добро постижение за българския състезател за сезона, след като той записа едно осмо и едно девето място в Световната купа.

Зографски влезе в състезанието с 19-и квалификационен резултат и зае 14-а позиция след първия скок на 99,5 метра за 119,2 точки. Той записа впечатляващ втори опит от 105 метра и събра общо 244,3 точки за деветото място. Само с 3,8 точки пред него завърши двукратният световен шампион и шесткратен победител в Световната купа Анже Ланишек от Словения. Лидерът в класирането през сезона Даниел Чофених от Австрия пък завърши едва 21-и.

Шампион на малката шанца в Трондхайм стана Линдвик със сбор от 265 точки след скокове на 108 и 104,5 метра. Той изпревари германеца Андреас Велингер (106,5/104,5 метра) с 2,3 точки и австриеца Ян Хьорл (107/132,6) с 9,2 точки.