0

Г ригор Димитров се класира на 1/4-финалите на US Open след епичен 5-сетов трилър срещу близкия си приятел Андрей Рубльов (Рус), завършил 3:2 след 6:3, 6:7(3), 1:6, 6:3, 6:3 на най-големия корт в света – „Артър Аш” в парка „Флашинг Медоус” в Ню Йорк.

Победата е №300 на твърда настилка за 9-ия в света 33-годишен българин - най-много за играч, роден след 1990-а, и №450 в кариерата му.

С 97-ия си успех в турнирите за Големия шлем Гришо изравни резултата в мачовете между него и Рубльов, който е №6 в света, на 4:4 и попълни сметката си с 530 000 долара.

Първата ни ракета поведе с 2:0 сета след 6:3, 7:6(3), но последва физически срив след болки в дясното коляно в третия и четвъртия - 1:6, 3:6.

В петата част обаче Гришо направи решителен пробив и с убедителен сервис до края подсигури 8-ото си класиране на четвъртфиналите за Шлема. Той е в Топ 8 в Голямата ябълка за първи път след 2019-а.

На 1/4-финала мачото от Хасково ще срещне победителя от срещата между австралиеца Алексей Попирин, който го би в Монреал, а сега сензационно изхвърли Новак Джокович от Ю Ес Оупън, и представителя на домакините Франсис Тиафо.

В мача с Рубльов българинът бе подкрепян от трибуните на Националния тенис център "Били Джийн Кинг" от носителката на 23 титли от Големия шлем Серина Уилямс, с която навремето имаше връзка. Тъмнокожата американка бе в компанията на певицата Алиша Кийс.

Попитан дали присъствието на Серина му е повлияло, Гришо отговори така: "Вчера поговорихме и тя ми даде няколко съвета какво да направя, за да спечеля."