0

Б ългария постигна инфарктна победа над Румъния с 62:61 (16:12, 15:13, 13:19, 18:17) като гост в Питещ в двубой от петия кръг в група F на предварителните квалификации за европейското първенство по баскетбол за мъже през 2025 година в Кипър, Латвия и Финландия.

Успехът е втори пореден и общо четвърти за националите си, които имат и едно поражение и заемат второто място във временното класиране.

Лидер с 5 победи е тимът на Португалия, който тази вечер надигра като гост Кипър със 75:66 (21:9, 17:27, 26:22, 111:8) и така първият отбор в крайното подреждане в групата ще бъде определен в последния кръг в неделя в срещата между България и Португалия, като националите ще гонят успех с над 10 точки. Победителите в трите квалификационни групи и тимът на Кипър ще се класират за същинския етап на европейските квалификации.

На 26 февруари България ще приеме Португалия от 18:00 часа в „Арена Ботевград“, а същия ден Румъния ще бъде домакин на Кипър. Румънците записаха четвърто поражение от пет мача и със сигурност ще участват в третия допълнителен етап от предварителните евроквалификации.

Много силен дебют записаха двамата новаци в състава ни  Коди Милър-Макинтайър, и Симеон Лепичев.  Натурализираният американец постигна „дабъл-дабъл“ от 11 точки и 12 асистенции, а Лепичев се отчете с 13 точки и 3 борби. Най-резултатен за нашите бе Павлин Иванов с 14 точки, а Йордан Минчев допринесе с 11 точки и 9 борби.

За Румъния Роланд Торок реализира 12 точки, а 10 добави Богдан Николеску.