0

Той „произвежда“ най-много точки в НБА, но отборът му не е на неговата висока – словенецът Лука Дончич отново показа изключителната си класа, но Далас Маверикс падна от опашкаря в Източната конференция Детройт Пистънс.

Средно 54,8 точки на мач от НБА идват от ръцете на Дончич, той е най-резултатният играч в лигата със средно 33,5 т. На мач и четвърти в класацията за асистенции (8,6 на мач), но това не се оказва достатъчно за Маверикс.

При загубата с продължения 125:131 от Пистънс, които преди мача бяха на дъното на Изток, 59 от 125-те точки на Маверикс дойдоха от словенеца – 35 от кошовете му, вкл. 7 тройки, 24 т. От 10-те му асистенции.

Четири от тях бяха за Крисчън Ууд и три за Тим Хардауей-младши, който отбеляза тройки. Брутални цифри, които обаче не са достатъчни за Маверикс, които паднаха до единадесето място на Запад и са под 50% победи за първи път, откакто започнаха сезона с 2-3.

Сега те имат пет загуби в последните си шест мача и осем в последните 12. Най-лошото за отбора от Далас е, че това се повтаря през последните години, като Дончич вече беше се утвърдил като мегазвезда на НБА. Само че без необходимата компания около него, за да могат Маверикс да претендират за шампионския пръстен.

В конкретния мач Боян Богданович вкара 30 точки, а Килиън Хейс реализира две много важни тройки в продължението за успеха на Детройт над Далас със 131:125.

Хейс завърши мача с 22 точки и осем асистенции, а тимът на Пистънс прекъсна серията си от три поредни поражения. Но това е малка утеха за тях, тъй като днешната им победа е едва 6-а от 24 мача от началото на сезона и те се намират на предпоследното място в цялата Източна конференция.

Айви стреля точно от тройката, за да даде преднина на своя тим 125:123 в продължението, след което Ууд заби и изравни, а Хейс наниза нова тройка. Последва нов пропуск на Хардуей за Маверикс, който в предишните си три опита вкара само един. Но нов пробив с кош от тройката на Хейс реално осигури успеха на Детройт.

Дончич вкара 14 точки в първата четвърт от мача, която приключи при равенство 36:36. Словенецът също беше точен от зоната за три точки две минути преди края на първото полувреме, давайки аванс на своите 60:54. Но Детройт нанизаха последните седем точки в първата част и завършиха с аванс от 61:60.

Гостите, които са 3-и в Тихоокеанската дивизия с 10 победи от 21  мача, не се предадоха и в третия период отново взеха преднина в резултата на няколко пъти.

Но постоянен беше само Дончич, вкарал още една тройка. Богданович от своя страна в тези минути намери точната си стрелба и лично имаше 8 поредни точки, обръщайки развоя на 86:80.

Първенство на Националната баскетболна асоциация на Северна Америка (НБА), резултати:

Детройт – Далас                 131:125 след продължение

Лидери в отделните дивизии

Източна конференция

Атлантическа дивизия: Бостън  – 18 победи/4 загуби, Филаделфия - 12/10, Торонто - 11/10

Централна дивизия: Милуоки – 15/5, Кливланд – 14/8, Индиана - 12/9

Югоизточна дивизия: Атланта – 12/10, Вашингтон – 11/11, Маями - 10/12