0

А втомобилът на Ферари с номер 51, управляван от триото Алесандро Пиер Гуиди, Антонио Джовинаци и Джеймс Каладо, спечели "24-те часа на Льо Ман" с дебютиращия 499P Hypercar.

Така италианският производител записа десетия си успех в най-престижното и тежко състезание за издръжливост, и първи от 1965 година насам.

По-голямата част от денонощието в Льо Ман, започнало със старта в 17 часа българско време в събота, премина с променливи битки между Ферари с номер 51 и Тойота с номер 8.

Двата отбора си размениха на няколко пъти лидерството, а дуелът бе решен близо два часа преди края. Тогава японският автомобил се завъртя на трасето и получи техническа повреда.

Така Toyota GR010-Hybrid, с екипаж Себастиан Бюеми, Брендън Хартли и Рио Хиракава, остана на второто място, а на подиума в клас Hypercar се качиха още пилотите на Cadillac V-Series с номер 2 - Ърл Бамбър, Алекс Лин и Ричард Уестбруук.

Победител в клас LM P2 стана Europol Competition Oreca с пилоти Якуб Смиеховски, Алберт Коща и Фабио Шерер, чийто крак бе прегазен в началото на състезанието в питлейна.

Това е първият полски отбор в историята, който печели в която и да е категория на "24 часа на Льо Ман".

Само на 21 секунди зад поляците остана Team WRT с пилоти Руй Андраде, Люи Делетрас и Роберт Кубица. The Duqueine Team с Нийл Яни, Рене Биндер и Никола Пино довърши подиума с 45 секунди пасив от победителите.

В клас LM GTE победител стана автомобил номер 33 на Corvette Racing, който се оттегля от "24 часа на Льо Ман" след този сезон.

Ники Катсбърг, Бен Кийтинг и Никола Варон преодоляха механичен проблем от първия час и стигнаха до първата, а и може би последна победа за отбора си в историята.

Автомобил номер 25 на Aston Martin с пилоти Ахмад Ал Харти, Майкъл Динан и Чарли Ийстууд остана на второ място. Също с една обиколка изоставане финишира автомобил номер 86 на Porsche 911 с Майкъл Уейнрайт, Бенджамин Баркър и Рикардо Пера.

Автомобил номер 24 на Hendrick Motorsports NASCAR Chevrolet  бе единствен в класа си и завърши на 39-о място в сборното класиране.

Отборът направи отлични 20 часа, но дефект в скоростната кутия го остави за дълго време в гаража. Пилоти на отбора са Майк Рокенфелер, Дженсън Бътън и Джими Джонсън.