0

Б ожидар Саръбоюков зае трето място в скока на дължина на Европейско отборно първенство по лека атлетика в дивизия 2, което се провежда в Хожув (Полша). 18-годишният българин записа резултат от 7.78 метра и донесе 14 точки за отборната надпревара. Саръбоюков отстъпи само на хърватина Марко Чеко (7.86) и литовеца Мариус Вадейскис (7.80 метра).

Александра Начева също зае трето място в тройния скок за жени с лично постижение за сезона - 13.67 метра, които преодоля от третия опит. Българката се нареди след украинката Марина Бех-Романчук с 14.58 метра и литовката Рюта Ласмане с 13.86 метра.

Станислав Станков спечели своята серия на 110 метра с препятствия с най-добро лично постижение за сезона - 13.94 секунди. В общото подреждане българинът остана на четвърто място.

Кристина Борукова също спечели серия "Б" на 400 метра с препятствия с 58.98 секунди и остана на шесто място в крайното класиране на дисциплината. Победата спечели европейската вицешампионка от Мюнхен 2022 Виктория Ткачук от Украйна с 55.87 секунди.

Най-добри лични постижения записаха Мартин Балабанов и Мария Капушева. Балабанов финишира в бягането на 1500 метра с 3:49.11 минути, което му отреди 13-о място в подреждането на дисциплината, а Капушева завърши седма на овчарски скок с 3.65 метра.

Класиране на българите във втория ден на Европейското отборно първенство по лека атлетика в дивизия 2:

Божидар Саръбоюков - трето място скок дължина - 7.78 метра
Александра Начева - трето място на троен скок - 13.67 метра
Станислав Станков - четвърто място на 110 метра с препятствия - 13.94 секунди
Кристина Борукова - шесто място на 400 метра с препятствия - 58.98 секунди
щафета 4 по 100 - жени - седмо място - 45.32 секунди
Мария Капушева - седмо място на овчарски скок - 3.65 метра (лично постижение)
цафета 4 по 100 - мъже - осмо място - 40.05 секунди
Валентин Андреев - девето място на чук - 67.42 метра
Лиляна Георгиева - 10-о място на 800 метра - 2:05.98 минути
Никол Андонова - 13-о място на 100 метра с препятствия - 13.93 секунди
Мартин Балабанов - 13-о място на 1500 метра - 3:49.11 минути (лично постижение)
Деян Гемижев - 15-о място на диск - 46.11 метра
Йордан Гюров - 15-и на 400 метра с препятствия - 56.88 секунди

В артистичното плуване Саша Митева и Далия Пенкова се класираха на финала при волните дуети, след като в пресявките заеха 12-то място, последното даващо право да продължат в следващия етап.

На 500 метра двойка каяк българският тим се класира за полуфиналите, където обаче завърши 6-ти в своята серия и ще продължи във Финал Б.
След втория ден на надпреварата България заема девето място отборното класиране с 207 точки.  Лидер е Унгария с 331 точки.