0

С принтьорът от Ямайка Акийм Блейк спечели на 100 метра на финала на Диамантената лига по лека атлетика в Брюксел. Той даде време от 9,93 секунди, като единствен слезе под 10 секунди в бягането. Блейк остави зад гърба си двама американци – Крисчън Колман завърши втори с 10,00 секунди, а Фред Кърли - трети с 10,01.

При жените най-бърза бе олимпийската шампионка Джулиън Алфред от Сейнт Лусия с 10,88 секунди. Тя изпревари британката Дина Ашър-Смит с 10,92 и Мари-Жозе Та Лу-Смит от Кот д'Ивоар с 11,05 секунди.

Доминаторът в овчарския скок Арманд Дуплантис от Швеция се наложи със скромните за него 6,11 метра, което е нов рекорд на турнира. Мондо този път не опита да подобри световния си рекорд и приключи състезанието след само три опита – на 5,62; 5,92 и 6,11 м, за четвъртата си победа в Диамантената лига през сезона.

Зад него завършиха гъркът Емануил Каралис с 5,82 метра и белгиецът Бен Брудерс, също с 5,82 метра.

Французинът Саша Зоя продължи силното си представяне като се наложи на 110 метра с препятствия за мъже с 13,16 секунди. Втори остана италианецът Лоренцо Нделе Симонели, дал време 13,22 секунди. На трето място завърши американецът Фреди Критендън, който финишира за 13,24 сек.

В скока на дължина при мъжете победи още един състезател от Ямайка - Таджай Гейл, който скочи 8,28 метра. Това е и неговото най-добро постижение. Втори остана швейцарецът Симон Ехамер с 8,16 метра, а трети този път остана шампионът Милтиадис Тентоглу с 8,15 метра.

Канадката Сара Митън спечели на гюле, като направи най-добър опит от 20,25 метра. Тя изпревари американката Чейз Джаксън с 19,90 метра и германката Йемиси Огунлейе с 19,72.

Марилейди Паулино от Доминиканска република триумфира в бягането на 400 метра при жените с 49,45 секунди.

Световната рекордьорка в скока на височина Ярослава Магучих спечели дисциплината със 197 см. Със същия резултат завърши и Никола Олислагерс от Австралия, но с повече фалове. Двете след това пропуснаха 199 см и отидоха на 201, на направиха по три фала.

Само с един успешен опит, но шампионски от 14,37 м, победата в Брюксел в тройния скок при жените спечели кубинката Лейанис Перес Ернандес.

Британецът Чарлс Добсън, който влезе като „щастлив губещ“ във финала на 400 м, спечели трофея в Брюксел с 44,49 сек., след като сънародникът му Матю Хъдсън-Смит получи травма и не завърши.

Като цяло лошото време и ниските температури в Брюксел не позволиха на атлетите да преследват силни резултати. Финалите продължават и утре.