0

М акс Верстапен (Нидерландия, Ред Бул) спечели категорична победа в първото състезание за годината от Формула 1 в Бахрейн. Световният шампион изпревари с голяма разлика съотборника си Серхио Перес (Мексико, Ред Бул), а Фернандо Алонсо (Испания, Астън Мартин) се качи на последното място на подиума след третото място с новия си отбор Астън Мартин.

Новият сезон във Формула 1 започна вихрено. Верстапен се изстреля моментално към първото място, а зад него Льоклер атакува свирепо Перес и успя да го изпревари след прехвърчане на искри.

Карлос Сайнс (Испания, Ферари) се нареди на четвъртото място, а зад него бяха двата болида на Мерцедес.

Автомобилите на Астън Мартин, които бяха много бързи в тренировките през седмицата, пък привидно бяха елиминирани от битката за първата позиция. Ланс Строл влезе остро в един от началните завои и чукна болида на Фернандо Алонсо, който все пак се измъкна без поражения.

Двамата останаха седми и осми, тъкмо зад Люис Хамилтън и Джордж Ръсъл.

В десетата обиколка преднината на Верстапен нарасна до 6 секунди и първото място вече беше решено. Зад световния шампион също имаше затишие за известно време, но Перес направи своя ход в 26-ата обиколка. Мексиканецът затвори Льоклер във вътрешната страна на завой номер 1 и спря опитите на пилота на Ферари да си върне позицията в следващите два шикана.

В средата на състезанието болидите на Ред Бул водеха пред тези на Ферари, а Алонсо успя да мине пред Ръсъл и караше шести зад Хамилтън.

Испанецът обаче не се задържа дълго на тази позиция и в 38-та обиколка, в която постави рекорд на трасето, изпревари седемкратния шампион за петото място. Зад тях дуелът между Строл и Ръсъл също завърши с успех за Астън Мартин.

Верстапен в крайна сметка стигна лесно до първото място с преднина от 11.987 секунди срещу Перес.

Подиумът бе оформен окончателно в заключителните обиколки. В 41-та водещият болид на Ферари загуби мощност, а  Льоклер се прибра ходом към гаража, а Сайнс бе отвян от Алонсо в 45-ата.

Испанецът от Ферари завърши четвърти, пети се нареди Хамилтън, а Строл спечели дълга и изтощителна битка с Ръсъл за шестата позиция.

Статистика след Гран при на Бахрейн от Формула 1 (57 обиколки; 5.412/308.238 км):