0

Ф иналът на популярната верига „А1 атлетика за младежи“ донесе първи победи в генерално класиране на атлети от „Пауталия“ Кюстендил и Пендарева“ Казанлък.

За трета поредна година решителното състезание се проведе на стадион „Локомотив“ в Дряново.

Малките атлети бягаха 60 м на пста, участваха в скока на дължина в двата трапа на стадиона, а на 600 м (момчетата) и 800 м (момчета) използваха тартана, който е в първи коридор на стадиона.

Деян Димитров (Пауталия – Кюстендил) показа бързината си още в първата дисциплина и победи със сериозните за сгуриена писта 7.4 секунди. Другиуят под 8 секунди в тази дисциплина бе Борис Фусков (КЛАСА) – 7.8, а Пламен Митков (Радуканови – Видин) постигна 8.0.

Димитров се представи отлично и сектора на скок дължина с 5.37, но Митков с 5.47 и Фусков с 5.40 го надвиха там. Още двама постигнаха над 5 метра – Йоан Радев (Атлетик – Хасково) – 5.05 и Никола Стоянов (Михаил Желев – Сливен) – 5.09.

На 800 м Митков бе неудържим с 2:19.6, но с 2:30.8 – Димитров запази преднината си и с 240 точки (480 с удвоянването за финалното състезание) оглави класирането. Митков бе само на осем точки зад него с 232 (464), а Фусков набра 214 (428).

В генерално класиране (взимат се пет най-добри класирания от деветте кръга) Деян Димитров е първи с 1471 точки и негов подгласник е Пламен Митков с 1404.

Истинска драма бе класирането за третото място, където Йоан Радев надделя само с 8 точки над Борис Фусков с 1329 срещу 1321.

При момичетата победа в Дряново извоюва Божидара Иванова (Радуканови – Видин) с 209 (418) точки с 8.2 на 60 м, 4.91 на скок дължина и 1:53.3 на 600 м. Адриана Маврова (КЛАСА) бе втора с 204 (408) – 8.2-4.49-1:47.9, а Мария Караиванова (Пендарева – Казанлък) отново бе най-бърза на 60 м с 8.0 и с 4.66 на скок дължина и 2:03.3 на 600 м събра 196 (392) за третото място.

Караиванова бе номер едно в генералното класиране с 1301 точки пред Маврова – 1234 и Божидара Иванова – 1201.

Всички деца бяха наградени от най-добрата атлетка на Дряново и национална състезателка в бяганията на дълги разстояния – Маринела Нинева и Антон Бонов от БФЛА. Първите трима в генералното класиране получиха смарт-часовници от А1 – основния партньор на веригата и телекомуникационен на федерацията. През 2024 г варигата "А1 атлетика за младежи" ще отбележи юбилейното 10-то издание.