0

Н икола Цолов (България, Кампос Рейсинг) спечели третата си победа във Формула 4 Испания и оглави генералното класиране при пилотите за първи път в кариерата си.

15-годишният българин записа последователни победи в квалификацията и третото състезание в Херес, а освен това направи и най-добрата обиколка за сбор от 28 точки в неделя.

По-рано днес той завърши на първо място в спринтовото състезание от Гран при на Херес.

Цолов започна много добре от първа позиция и защити мястото си срещу Георг Келструп (Кампос Рейсинг), докато най-големите съперници на българина за титлата имаха проблеми още в квалификацията. Доскорошният лидер Тимотеуш Кухарчик (Полша, МП Моторспортс) влиза за смяна на предно крило, а Тасанапол Интрапувасак (Тайланд, МП Моторспортс) отново бе извън топ 10.

Пет обиколки след началото българският пилот на Кампос Рейсинг вече водеше с над секунда на Келструп и бе записал най-добра обиколка на трасето, а разликата само растеше до края. В последната обиколка Цолов водеше с над 6 секунди на датчанина, а състезанието бе прекратено с червен флаг заради инцидент в средата на колоната. Така българинът записа третата си победа във Формула 4 Испания и първа в дългите състезания.

Кухарчик и Интрапувасак останаха извън топ 10, а Цолов добави 26 точки към актива си и изпревари и двамата в генералното класиране. Българинът вече е първи с 95 точки, а полякът е втори със 79.

"Беше малко трудно в началото, защото съотборниците ми имаха нови гуми, а аз използвах по-стари. Справих се, контролирах темпото в началото, за да бъда по-бърз в края. Надявам се да направя добри състезания и във Валенсия", каза Цолов след края на надпреварата, излъчена в ефира на b1b.tv.