0

Отборът на Олимпиакос спечели редовния сезон в баскетболната Евролига за мъже за първи път в историята на клуба след домакински успех над испанския Баскония с 86:78 (19:11, 26:22, 21:22, 20:23) в среща от последния, 34-и кръг.

Гръцкият шампион си осигури лидерската позиция в първата фаза от надпреварата с 24 победи и 10 поражения и очаква съперника си в плейофите.

Българският национал Александър Везенков отново бе в основата на успеха на Олимпиакос.

Везенков завърши като най-полезен за домакините, оформяйки „дабъл-дабъл“ от 23 точки и 10 борби, като добави още 3 асистенции и 1 открадната топка за малко повече от 29 минути на терена.

Баскетболистите на Олимпиакос владееха инициативата през целия мач срещу Баскония, макар гостите да преследваха до последно шансовете си да се доближат максимално до противника и да търсят победа в края.

На почивката домакините водеха с 45:33, а след трета част с 66:55.

От съотборниците на Александър Везенков Костас Папаниколау се отчете с 16 точки и 9 борби, а Костас Слукас допринесе с 15 точки, 3 борби и 6 асистенции.
За Баскония Маркъс Хауърд реализира 29 точки, 2 борби и 3 асистенции.

Отборът на Макаби Тел Авив победи Реал Мадрид със 100:96 (16:18, 21:24, 28:20, 21:24, 14:10) след продължение като домакин в Израел в мач от последния, 34-и кръг и записа 20-и успех, който му отрежда петото място. Испанският гранд засега е на втора позиция в редовния сезон на турнира с актив 23-11, но очаква изиграването на двубоя на Барселона в петък вечер, за да научи окончателното си класиране.

Двата състава изиграха оспорван и интересен сблъсък, в който домакините имаха преднина от 3 точки при 65:62 след третата част, а редовните 40 минути приключиха при равенство 86:86.

Испанският национал Лоренцо Браун бе най-резултатен за Макаби Тел Авив с 22 точки, 4 борби и 6 асистенции, а за гостите от Мадрид Гершон Ябуселе отбеляза 25 точки, 8 борби и 4 асистенции.

Цървена звезда надделя над турския Фенербахче с 91:89 (15:21, 26:18, 16:18, 22:22, 12:10) също след продължение като домакин в Белград. Сърбите вече бяха загубили шансове за плейофите и заемат десето място със 17 победи и 17 поражения, а въпреки загубата Фенербахче ще завърши в топ 8 с актив 19-15, благодарение на победата на Олимпиакос над Баскония по-рано вечерта.

След равенство 79:79 в редовното време на срещата в сръбската столица отборът на Цървена звезда удължи победната си серия във всички турнири на осем мача.

Факундо Кампацо помогна за успеха на домакините с 24 точки, 3 борби и 3 асистенции, а за Фенербахче Джонатан Мотли завърши с 27 точки и 8 борби.

В Германия АЛБА Берлин надигра френския АСВЕЛ Вильорбан с 88:71 (20:16, 18:20, 27:18, 23:17) и с втората си поредна победа завършва сезона в Евролигата с актив 11-23, като се намира на предпоследното, 17-о място. АСВЕЛ на натурализирания американец Дий Бост е последен, 18-и с 8 успеха и 26 загуби.

Бост се отчете с 3 точки, 1 борба, 5 асистенции и 2 откраднати топки за 27 минути на терена, а Юсуфа Фал добави 14 точки и 6 борби за гостите. За състава на АЛБА Берлин Люк Сикма отбеляза 12 точки и 7 борби.

В италианския сблъсък в последния кръг от редовния сезон Виртус Болоня се справи като домакин с Армани Олимпия Милано с 89:84 (22:26, 17:21, 26:21, 24:16).

Виртус Болоня заема 14-ото място с 14 победи и 20 загуби, докато съставът от Милано държи 13-ата позиция с актив 15-19.

Последните четири мача от редовния сезон ще се изиграят днес, петък: Барселона – Валенсия, Партизан – Панатинайкос, Байерн Мюнхен – Жалгирис и Анадолу Ефес – Монако.