0

Б ългарката Маринела Нинева завърши на 34-о място на европейското първенство по офроуд (планинско бягане) във Франция.

Надпреварата беше открита от Добромир Карамаринов, президент на Европейската атлетика, който припомни, че само след два месеца на територията на Франция ще бъде най-голямото спортно събитие за годината – олимпийските игри, където атлетиката има главна роля.

Девет български атлети участваха в състезанието начело с балканската шампионка на маратон Нинева, която се класира на 34-о място в изкачването на 7,6 км. Тя финишира за 60:04 минути, на почти 10 минути след победителката Нина Енгелхард (Германия) – 50:08.

Останалите две националки Маринела Цекова и Билсерин Сюлейман са съответно 41-а и 44-а с 62:24 и 65:37 минути. Трите българки заеха 10-о място в отборното подреждане, където надделяха над Нидерландия, Унгария, Литва и Малта.

България участва и с трима бегачи на трейл бягането при мъжете с дистанция 58 км. Тежкото трасе с денивелация 3500 метра Георги Жеков премина за 6.01.59 часа, което му отреди 46-о място. Брат му близнак Тенчо Жеков финишира за 6.13:51 и завърши 55-и, а Йордан Тодоров е 57-и с 6:.4:57.

Шампион стана представителят на домакините от Франция Тома Кардин с 4.58:22 часа.

Българският отбор зае 14-ото място в класирането по нации в тази дисциплина.

Една от най-малките участнички в първенството Симона Гочева бяга при девойките под 20 години на 5,6 км изкачване. Момичето от Нова Загора, родено през 2008-а, финишира за 1.02:04. Аника Атанасова участва във варианта качване и слизане на дистанция 5,9 км и завърши на 21-о място за 36:26 минути.

При мъжете на изкачване 7,6 км Кристиан Иванов е 40-и с време 50:43 минути.

595 атлети от 30 държави участваха на тридневното Европейско първенство по офроуд.