0

З а Лука Дончич е говорено, видяно, казано и написано почти всичко, но словенецът от Далас Маверикс винаги крие още някое зайче в ръкава си. И го извади навръх Коледа, на най-подходящата дата и сцена за това – с исторически мач срещу Ню Йорк Никс в American Airlines Arena в Далас. С невъзможни цифри - 60 точки, 21 борби, 10 асистенции и две отнети топки. И то само с две отбелязани тройки!

Звездата на Далас Маверикс направи трипъл-дабъл във вторник вечерта, отбелязвайки 60 точки, 21 борби и 10 асистенции при победата със 126:121 в продължения над Никс. Това е първият и единствен път в историята на НБА играч, който е отбелязал 60 точки, 20 борби и 10 асистенции в един мач.

Но това не казва всичко: на всичкото отгоре Дончич вкара една секунда преди края, след като умишлено пропусна наказателно хвърляне, за да изпрати мача в продължения, в тях вкара седем от 11-те точки на Мавс за невероятната победа.

„Супер съм уморен“, беше първият му коментар. „Мисля, че просто имах късмет, имахме две секунди, изстрелях топката и имах късмет. Губехме с десет точки, това е невероятно“, добави словенецът, визирайки играта в края на неговата вече легендарна четвърта част с 8/11 и 18 точки.

60-те точки на Дончич изравниха рекорда за най-резултатния трипъл-дабъл в историята на НБА с 60-те на Джеймс Хардън за Хюстън Рокетс при победата на 30 януари 2018 г. над Орландо Меджик. Членовете на Залата на славата Уилт Чембърлейн (два пъти) и Елгин Бейлър пък са единствените други играчи, които имат поне 20 борби по време на трипъл-дабъл с 50 точки.

Първенство на Националната баскетболна асоциация на Северна Америка (НБА), резултати:

Източна конференция

Атлантическа дивизия: Бостън 25 победи/10 загуби, Бруклин 22/12, Филаделфия 20/13
Централна дивизия: Милуоки 22/11, Кливланд 22/13, Индиана 18/17
Югоизточна дивизия: Атланта 17/17, Маями 17/17,  Вашингтон 14/21

Западна конференция

Тихоокеанска дивизия: Лос Анджелис Клипърс 21/15, Финикс 20/15, Сакраменто 17/15
Югозападна дивизия: Ню Орлиънс 21/12, Мемфис 20/13, Далас 19/16
Северозападна дивизия: Денвър 22/11, Портланд 18/16, Юта 19/17.