0

Б ерое защити трофея си в турнира за Купата на България по баскетбол за жени. Пред собствена публика в Стара Загора възпитаничките на Таня Гатева победиха на финала Рилски спортист (Самоков) с 87:72 (26:16, 20:27, 24:13, 17:16) и взеха златните медали за четвърта поредна година.

Домакините доминираха почти през целия мач. Тимът от Самоков изигра силна втора четвърт, в което започна със серия от 22:7 и поведе в резултата с 38:33 малко повече от три минути преди края на полувремето.

Баскетболистките на Берое обаче успяха бързо отново да поведат в резултата и на почивката имаха преднина от 46:43.

През третата четвърт старозагорки от рано натрупаха двуцифрен точков актив, взеха аванс от 70:65 след 30 минути, а в последната част най-голямата разлика в тяхна полза беше 23 точки при 87:64.

Сребърните медали са най-доброто представяне в турнира на отбора от Самоков, който взе бронзовите медали през 2008 година.

Празнуващата днес рожден ден Цветомира Наумова беше най-резултатна за успеха на Берое с 22 точки. Така за празника си тя си подари и приза за МVP на турнира. По 14 отбелязаха Теодора Динева и Сиара Ростен (9 борби), а с 12 точки  завърши Виолина Кочева.

За Рилски спортист се отличи Деница Манолова с 23 точки и 9 борби, Вероника Джикова записа 17 точки и 11 борби, а 12 точки вкара Ивана Бонева.

Деница Манолова стана най-добър реализатор на турнира. Радостина Христова заслужи отличието за най-много отнети топки, а Виолина Кочева - за най-много асистенции.

Вероника Джикова си тръгна с две индивидуални отличия - за най-добър борец и с приза, носещ името на бившата националка Красимира Гюрова за борбен дух.

По-рано днес Шампион 2006 победи Локомотив (София) с 81:56 (28:16, 20:13, 13:10, 20:17) и завоюва бронзовите медали в турнира. За тима това е първо отличие в историята от тази надпревара.