0

Н яколко елитни лекоатлети пристигат за участие в софийския маратон. Стартът на класическата дистанция 42,195 км е тази неделя в 9.30 ч. от площад „Александър Батенберг“, а общо във всички дисциплини по трасето ще потеглят рекордните като брой над 6500 бегачи. От тази година София вече излиза с едни гърди пред останалите сходни надпревари в региона, като за първи път записалите се само за големия маратон наближават 1000.

Фокусът отново ще бъде насочен към „класиката“ на 42,195 км, където колоната ще поведат няколко класни състезатели от Кения, Мароко, Турция и др. Сред тях респектира 33-годишният мароканец Билал Марум с личен резултат 2.11:20 ч от Маракеш 2020 г. Той обаче вероятно ще срещне силната съпротива на двама атлети със сходни лични постижения: 31-годишният кениец Шедрак Кипту Кемайо е бягал 2.12:52 ч на маратона в Найроби, а 32-годишният турчин Омер Алканглу е с 2.12:15 ч от Трабзон преди 3 години и тази пролет грабна бронза от Стара Загора.

Още трима кенийци ще застанат на старт в неделя в столицата ни – 30-годишният Корнелиус Кибивот Чепкок е с резултат 2.14:34 ч от маратона в Тайланд преди 4 години и тази пролет има 2.14 ч от Измир, а Еванс Кипруто и Вилфрид Киплагат (Кен) са записали най-големите си успехи досега в по-кратките дистанции.

При жените у нас отново пристига звездата на българските маратони Рут Матебо. Кенийката е първата, спечелила големия джакпот от 20 000 лв. във веригата маратони с името „Бягането като начин на живот“ през 2017 г. с титли тогава в София и във Варна плюс трето място в Стара Загора, а следващата година стана първата в историята с три от три възможни победи в един сезон у нас. Шампионка от 2017 и 2018 г., Рут сега ще се опита да спечели златото за трети път по софийските улици, след като за последно триумфира с 2.35:20 ч. Миналата есен Матебо финишира четвърта в столицата ни, преди това грабна златото на маратона в Скопие, а личният й рекорд е 2.35:15 ч от Маракеш 2018.

В София тази неделя за старт са записани още две атлетки от Кения – Хариет Джепчумба и Джейн Джелагат Сюрей, която е с личен рекорд 2.26:29 ч от Ротердам 2017 г., а миналата година спечели в Женева с 2.31:41 ч. Интересно име сред класните атлетки е и това на Мария Врахич-Трошич, която се изявява в свръхмаратоните. Хърватката е бягала 100 км във Виншотен (Хол) за 7.27:11 ч, на маратон има 2.40:41 от Тревизо 2016, а миналата година е с бронз от Стара Загора.

На полумаратон по софийските улици тази неделя най-вероятно златото ще си оспорват представителите на Кения Алберт Кипкорир Тонуи, Кенеди Кипкемой Роно и Космас Киген. 25-годишният Тонуи ще се опита да защити титлата си от миналата година, когато стана шампион в столицата ни с 1.05:36 ч. Роно бяга в Пардубице за 1.02:55 ч, а Киген пристига с личен рекорд 1.02:35 ч и четвърто място от маратона в Скопие през април.

При дамите на 21 км също се очертава кенийска доминация със заявките на Валентине Джебет и Мърси Чемутай. 27-годишната Джебет спечели в Стара Загора тази пролет с лично постижение 1.13:15 ч, а Чемутай е с 1.17:57 ч от Братислава през април.

Тези дни се уточняват и имената на българските атлети, които ще стартират в отделните дистанции. За най-бързите наши представители при мъжете и при жените на 42,195 км е предвидена специална премия от по 500 лв.

Общият награден фонд е над 65 000 лв., победителите при мъжете и при жените в големия маратон ще получат по 3000 евро. С премии ще бъдат отличени най-бързите в трите състезателни дистанции в неделя и при ветераните в класическия маратон.

Миналата есен шампиони в класическия маратон в столицата станаха представителите на Кения Матю Киплагат с 2.12:12 ч при мъжете и Беатрис Торойтич с 2.38:27 ч при дамите. Поради различните трасета, в маратона не се регистрират рекорди, а най-добри постижения в историята и те за София се държат от Христо Стефанов с 2.11:26 ч. от 1997 г. и от Джабет Наом (Кен) с 2.28:38 ч. от 2020 г.

Рейс офисът на състезанието отваря утре, четвъртък в 14.00 ч и тази година ще е в специално изграден и много по-модерен като визия МАРАТОН ЕКСПО 2024 в градинката пред Народния театър Иван Вазов, непосредствено до старта-финалната зона.