0

Д ва уникални световни рекорда видяха феновете на атлетиката във финала на Диамантената лига в Юджийн (САЩ). Олимпийският, двукратен световен и двукратен европейски шампион на открито, както и носител на световно и европейско злато в зала в овчарския скок Арманд Дуплантис за пореден път показа превъзходството си над съперниците. 23-годишният швед спечели третия си пореден диамантен трофей в Юджийн, записвайки нов световен рекорд от 6.23 метра.

Дуплантис направи постижението още от първия опит. Това е втори световен рекорд за него на този стадион, след като през миналата година точно там спечели златния медал с 6.21 м. Сребърният медалист от Будапеща 2023 Джон Ърнест Обиена (Филипини) остана втори с 5.82 м, а трети с 5.72 м се нареди американецът Сам Кендрикс.

Другият световен рекорд на вечерта бе на 5000 м при жените. Световната шампионка на 5000 метра от Юджийн 2022 и на 10 000 метра от Будапеща 2023 Гудаф Цегай изпрати в историята световния рекор, поставен от кенийката Фейт Кипийегон (14:05.20) по-рано тази година. 26-годишната етиопка, която има и бронзов олимпийски медал от Токио вече е №1 във вечната ранглиста на дисциплината с 14:00.21 минути след страхотното си бягане във финалния турнир от Диамантената лига в Юджийн и подобри световния рекорд в дисциплината. Тя коригира с малко повече от 12 секунди личното си постижение и свали близо 5 секунди от рекорда на Кипийегон. Беатрис Чебет записа личен рекорд от 14:05.92 и завърши на втората позиция. Третото място отново беше за Етиопия - за Ейгайеху Тайе с 14:21.52.

Световната шампионки от Будапеща 2023 на 400 м с препятствия Фемке Бол постигна пореден силен резултат. В Юджийн нидерландката реализира нов рекорд на турнира от 51.98 секунди. На Мондиала в унгарската столица Бол отново бе под 52 секунди - 51.70. Месец по-рано пък записа 51.45 на Диамантената лига в Лондон и стана втора във вечната световна ранглиста.  Втора в Юджийн завърши американката Шамиер Литъл с 53.45 сек, а трета се нареди ямайката Рушел Клейтън с 53.56 сек. В гладкото бягане на 400 метра при дамите доминиканката Марилейди Паулино също записа убедителен успех и с 49.58 сек си осигури диамантеното отличие. Сребърната световна медалистка от Будапеща Наталия Качмарек (Полша) завърши втора с 50.38 сек, а третото място зае нидерландката Лиеке Клавер с 50.47 сек.

Двукратната световна шампионка на 200 м Шерика Джаксън спечели и втория си диамантен трофей във финала на веригата в Юджийн. След като победи 100 м, днес ямайката беше безапелационна и в по-дългата дистанция. Джаксън не успя в поредната си атака на световния рекорд, но спечели с нов рекорд на турнира от 21.57 секунди. Втора на 200 м при дамите завърши Мари-Жозе Та Лу с 22.10 сек, а трета се нареди бахамката Антоник Страхан с 22.16 сек.

При мъжете на 200 м се наложи олимпийският шампион Андре де Грас с 19.76 сек, следван от американците Кенет Беднарек с 19.95 сек и Ерийън Найтън с 19.97 сек.

Световната шампионка в скока на дължина от Будапеща 2023 Ивана Вулета постигна драматична победа в Юджийн. Сръбкинята грабна първото място и петия си диамантен трофей, след като в последния си шести опит се приземи на 6.85 метра. Олимпийската и световна медалистка Есе Бруме (Нигерия) също завърши с 6.85 м, но остана втора заради по-слаб по сила втори опит - 6.77 м за Вулета срещу 6.69 м за Бруме. Американката Куаниша Бъркс зае третото място с 6.77 м.