0

П олша спечели титлата от Евроволей 2023. "Дружина полска" показа фантастичен волейбол и детронира Италия пред над 11 000 зрители в Рим. Поляците не оставиха големи шансове на домакините и вдигнаха трофея след успех с 3:0 (25:20, 25:21, 25:23). Това е едва втората европейска титла за Полша и първа от 2009 година насам.

И двата отбора стигнаха до битката за златото във Вечния град без да допуснат нито една загуба от началото на турнира, на който България бе съдомакин заедно с Италия, Израел и Северна Македония. В полуфиналите в четвъртък поляците се наложиха с 3:1 срещу тима на Словения, докато Италия бе категорична и надви Франция с 3:0.

Вилфредо Леон стана най-резултатен за Полша с 13 точки (3 аса, 45% ефективност в атака, 13% перфектно и 50% позитивно посрещане - +4).  Норберт Хубер добави още 12 точки (5 аса, 2 блока, 56% ефективност в атака - +7).  Лукаш Качмарек се отличи с 10 точки (45% ефективност в атака - +6).

Даниеле Лавия бе най-резултатен за Италия с 13 точки (2 блока, 55% ефективност в атака, 27% перфектно и 27% позитивно посрещане - +7).  Алесандро Микиелето добави още 10 точки (1 блок, 56% ефективност в атака, 11% перфектно и 28% позитивно посрещане - +6). В малкия финал Словения надделя над Франция с 3:2 гейма.