0

К оледа, най-специалният ден от редовния сезон в НБА, остави в историята нов шедьовър на Лука Дончич. Звездите обикновено блестят на този ден и той беше близо до трипъл-дабъл с 32 точки, девет борби и девет асистенции за победата на Далас Маверикс над Лейкърс със 124:115, отбелязва „Марка“.
Срещу него ЛеБрон Джеймс, в седемнадесетия си мач на 25 декември, стигна до 38 точки, но му липсваше достойна компания на игрището.

Маверикс по-добре компенсираха многобройните си отсъствия (Макси Клебер, Кемба Уокър, Дориан Фини-Смит) с приноса на Тим Хардауей младши (26 точки с шест тройки) и Крисчън Ууд (30+8+7).

Мачът отбеляза историческа трета четвърт, в която Маверикс отбелязаха 51 точки – това беше неудържима вълна от Далас, като домакините реализираха 9 от 13-те изстрела за тройка.

Дончич, подложен на постоянни засади от двама защитници на Лейкърс през първото полувреме, не стреля чак до когато оставаха 3:52 мин. през първата четвърт. Той стигна на почивката с шест изстрела от игра, докато през този сезон той има средно по 22 на мач.

Знак, че не се е чувствал комфортно дори от линията за наказателни удари. Но след като се върна от съблекалнята, нещата се промениха.

Словенецът успя да се отърве от оковите и Мавс започнаха да движат топката много по-добре след прекъсването. Съотборниците се разиграха, Дончич наложи темпото и направи сензационни отигравания. Междувременно Хардауей-младши беше екзекуторът, той завърши с 26 точки, като вкара 16 от тях в третата част и 23 във второто полувреме. Една от шестте му тройки затвори серия от 34:8, с която Маверикс излязоха с 20 точки напред, когато се виждаше краят на почти перфектен трети период (89:69).

Въпреки получения удар Лейкърс се опитаха да реагират, поне само ЛеБрон се опита, и последен от отбора си се предаде.

3:50 преди края на словенеца бе отсъдено нарушение в атака. Беше шестото, което го пращаше на пейката. Беше ревизирано, след като от Далас поискаха да бъде прегледано. После той отбеляза двата последващи наказателни удара и малко след това тройка, за да направи резултата недостижим за гостите (124:103). Играта му беше коледен подарък и когато беше заменен в последните две минути, феновете му благодариха за това, завършва „Марка“.

Срещи от редовния сезон на Националната баскетболна асоциация (НБА) на САЩ и Канада:

Източна конференция

Атлантическа дивизия: Бостън 24 победи/10 загуби, Бруклин 21/12, Филаделфия 20/12

Централна дивизия: Милуоки 22/11, Кливланд 22/12, Индиана 17/16

Югоизточна дивизия: Атланта 17/16, Маями 16/17,  Вашингтон 13/21

Западна конференция

Тихоокеанска дивизия: Финикс 19/15, Лос Анджелис Клипърс 19/15, Сакраменто 17/14

Югозападна дивизия: Мемфис 20/12, Ню Орлиънс 20/12, Далас 18/16

Северозападна дивизия: Денвър 21/11, Юта 19/16, Портланд 17/16.