0

С езон 2024 в световния автомобилен шампионат Формула 1 започна така, както завърши и този през 2023-а година – с победа на пилота на Ред Бул Макс Верстапен (Нидерландия).Това е осма поредна победа за 3-кратния шампион, който днес завърши първи със сериозния аванс от 22.457 секунди пред съотборника си Серхио Перес (Мексико).

Третото място е за Карлос Сайнс-младши (Испания) от Ферари, изостанал на 25.110 секунди от победителя.
Времето на Верстапен днес е 1:31:44.742 часа. Състезанието днес беше показна демонстрация на тотална доминация на шампиона, който още в първите обиколки отрази атака на Шарл Льоклер и не позволи на някой от другите пилоти да го застраши. Той водеше от началото до края и лошото представяне в първата и втората свободни тренировки на пистата "Сахир" в четвъртък изглеждат просто като напасване с трасето или експерименти. Другата добра новина за Ред Бул е, че те взеха двоен успех с първите две места днес. Стартът в Бахрейн за Верстапен започна с първо място във вчерашната квалификация за място, а днес той взе и допълнителни точки, след като стана автор на най-бързата обиколка в състезанието.

"Днес мина дори по-добре от очакваното“, каза Верстапен. Беше много забавно" и добави, че се чувства като едно цяло с колата. "Трябва да отдадем дължимото на хората от екипа на Ред Бул. Подобренията в нашата машина, в ходовата част са видими и всичко е още по-добре, ако сравняваме с предишните два сезона", допълни нидерландецът, дал заявка за 4-та поредна титла. Победата беше 114-ата за Ред Бул, откакто те пристигнаха във Формула 1 преди 20 години, изравнявайки отбора с този на бившия шампион Уилямс на четвърто място във вечната класация. Верстапен пък има 55 победи в кариерата си. След като в 10-ата обиколка днес Верстапен започна постепенно, но безкомпромисно да увеличава преднината си, по-интересно беше как ще се наредят пилотите от 2-ото място надолу.
Там някъде Льоклер загуби третото си място, но продължи да се бори въпреки видимите проблеми с болида и остана 4-и в крайна сметка, нареден на 39.669 секунди от шампиона. Много стабилно представяне демонстрира Карлос Сайнс, който макар и подценяван, на няколко пъти изостана, два пъти влезе в бокс, но си капарира място на подиума. Люис Хамилтън – който от новия сезон ще се премести във Ферари, също имаше колебания. Лошият му старт нямаше как да бъде наваксан изцяло, но след 37-ата обиколка се изкачи на 8-о място и в крайна сметка приключи 7-и.