0

Р афа трябваше да реагира, за да надделее 2:6, 6:4, 6:2, 6:1 срещу Фонини в една нощ, в която не извади на показ най-добрия си тенис.

Надал бе уплашен. Той спря да играе, хвърли ракетата и на земята... „Много съм разтревожен“, коментира Надал пред ложата си, след загубен 4:6 първи сет и 2-1 гейма за Фонини във втория.

„Всичко ще се нареди“, отговори спокойно треньорът му Карлос Моя.

И така стана. В ден, в който тенисът му беше на проблясъци, Надал трябваше да блъска здраво, за да се върне в мача срещу Фабио Фонини.

В ново епично упражнение испанецът обърна втори мач на US Open, за да достигне до третия кръг.

Както и в първия кръг срещу Хиджиката, Надал загуби първия сет. И това се дължеше на интензивността, с която Фабио Фонини скочи в “Артър Аш”.

Италианецът заигра перфектно и Надал бе в беда. Сигурен със своя сервис, без да позволява на испанеца да се чувства комфортно на корта. Което доведе до неточности на Рафа - 33 непредизвикани грешки в първите два сета.

За да се съвземе, той трябваше да си върне бойната настройка и страхотните си удари – неговите козове, които го правят толкова велик  повече от 15 години.

Повратната точка се оказа смяната на страните при 4-3 за Фонини в кошмарния втори сет. Надал изтича до стола и се върна със страхотен скок минута и половина по-късно пред очите на Фонини, който се готвеше за сервис. Рафа направи брейк и мачът се промени напълно.

Той нареди 4 поредни гейма, за да вземе сета и да изравни мача – 1:1.

В третия сет нивото и на двамата тенисисти беше изключително, зрителите се насладиха на страхотни точки. А Надал имаше нещо повече – пробивът в шестия гейм беше решаващ за излизане напред в резултата.

И вече в четвъртия сет, екстаз. Това не беше най-добрият мач на Надал от гледна точка на нивото на неговия тенис, но беше мачът, от който Рафа имаше нужда. Той пристигна в Ню Йорк само с една предишен мач, трябваше да се мъчи срещу Хиджиката и днес трябваше да спечели с разум, за да остане жив в турнира.

В четвъртия сет той игра много умно. Въпреки че имаше злополука, когато ракетата му го фрасна по носа, след като отскочи от земята. Потече кръв, наложи се лекарска намеса на корта, преди Рафа да се окопити, да скочи на крака, за да приключи мача и да продължи напред на US Open.

Надал вече е в третия кръг на US Open. Там ще го чака друг стар познайник - Ришар Гаске. Рафа се е изправял срещу французина 17 пъти, и във всичките 17 е излизал победител.

Мачове от втория кръг на Открито първенство на САЩ по тенис:

2-Рафаел Надал (Испания) - Фабио Фонини (Италия) - 2:6, 6:4, 6:2, 6:1

3-Карлос Алкарас (Испания) - Федерико Кория (Аржентина) - 6:2, 6:1, 7:5

7-Камерън Нори (Великобритания) - Жоао Соуса (Португалия) - 6:4, 6:4, 7:6(4)

Иля Ивашка (Беларус) - 8-Хуберт Хуркач (Полша) - 6:4, 4:6, 7:6(5), 6:3

9-Андрей Рубльов (Русия) - Куон Сун У (Република Корея) - 6:3, 6:0, 6:4

11-Яник Синер (Италия) - Кристофър Юбанкс (САЩ) - 6:4, 7:6(8), 6:2

14-Диего Шварцман (Аржентина) - Алексей Попирин (Австралия) - 7:6(3), 7:5, 7:6(6)

15-Марин Чилич (Хърватия) - Алберт Рамос Виньолас (Испания) - 6:3, 7:6(4), 6:3

Брандън Накашима (САЩ) - 17-Григор Димитров (България) - 7:6(5), 7:5, 6:3

19-Денис Шаповалов (Канада) - Роберто Карбайес Баена (Испания) - 6:4, 46, 6:3, 6:2

20-Даниел Евънс (Великобритания) - Джеймс Дъкуорт (Австралия) - 6:3, 6:2, 4:6, 6:4

22-Франсис Тиафо (САЩ) - Джейсън Къблър (Австралия) - 7:6(3), 7:5, 7:6(2)

Дженсън Бруксби (САЩ) - 25-Борна Чорич (Хърватия) - 6:4, 7:6(10), 6:1

26-Лоренцо Музети (Италия) - Гайс Брувер (Нидерландия) - 6:7(1), 6:3, 6:4, 6:2