0

О тборът на Академик (Пловдив) постигна първа победа в третия етап на Националната баскетболна лига за мъже.

Пловдивските „студенти“ стигнаха до драматичен успех с 89:85 (25:21, 13:24, 28:12, 23:28) като домакини на Шумен във втори мач от втората шестица на шампионата.

По този начин играчите на Йордан Янков се изравниха със състава на Шумен в класирането, като и двата тима са с баланс от 8 победи и 16 загуби.

След като двата отбора си размениха преимуществото в първите две четвърти домакините спечелиха с категоричното 28:12 третата част и това се оказа ключово за крайния изход от сблъсъка.

В началото на последните десет минути преимуществото бе на страната на гостите, които се доближиха на 4 точки до своя съперник при 67:71.

Тази разлика се запази до 2:10 минути преди финалната сирена. Десет секунди преди края Дейвид Ролинс бе фаулиран при изстрел за три точки и реализира и трите си стрелби от наказателната линия, за да може Шумен да изостава само с 2 точки при 87:85.

След това обаче Николай Маринов не сбърка при двата си опита, след като бе фаулиран и така "студентите" удържаха аванса си за крайното 89:85.
Най-резултатен за победителите стана Филип Хенри с 24 точки, а Джъстин Маккол направи "дабъл-дабъл" от 14 точки и 14 борби.

За Шумен Дейвид Ролинс и Карим Мане завършиха с по 25 точки, като Мане овладя и 15 борби.