0

Б ългария загуби от Чехия като гост с 80:83 (25:25, 15:16, 18:15, 22:27) в двубой от четвъртия кръг в група F на квалификациите за Световното първенство по баскетбол за мъже през 2023 година в Япония, Филипините и Индонезия.

Националният отбор на страната, воден от старши треньора Росен Барчовски, вече е с победа и три загуби на трето място във временното класиране, колкото има и четвъртият Чехия. Българският тим обаче има предимство в директните двубой с чехите заради победата с по-голяма разлика в първата среща в Ботевград в петък. Начело в групата са отборите на Литва и Босна и Херцеговина.

Българският национален тим по баскетбол изигра много оспорван мач в Пардубище и бе близо до успеха. Чехите поведоха с 13:3 в първите три минути на срещата, но със серия от 8 точки за България се стигна до равенство 25:25 след 10 минути игра, но тимът ни остана без Чавдар Костов, който се контузи. Последва равностойна втора част с размяна на водачеството между съперниците, като на почивката домакините имаха точка аванс при 41:40.

Нито един от двата състава не успя да се откъсне съществено напред и в третата четвърт, като България водеше с 58:56 преди последните 10 минути. Съставът на Чехия дръпна с 11 точки, а после и с 80:72 две минути преди края, но националите изравниха за 80:80 при оставащи 45 секунди. С тройка на Мартин Петерка 13 секунди преди финалната сирена домакините стигнаха до успеха.

Най-резултатен за българския отбор беше Александър Янев със 17 точки. Станимир Маринов завърши с 16 точки, 5 борби и 4 асистенции, а Павлин Иванов добави 14 точки и 4 борби.

За Чехия Войчех Хрубан реализира 29 точки, 6 борби и 5 асистенции, а с 25 точки и 10 борби се отчете Мартин Петерка.

В следващия си мач от квалификациите на 1 юли България е домакин на Литва, а на 4 юли гостува на Босна и Херцеговина

В другата среща от група F водачът във временното класиране Литва надигра Босна и Херцеговина със 77:56 (20:12, 14:20, 21:12, 22:12) и записа четвърта поредна победа, затвърждавайки първата си позиция. Босненците са с актив два успеха от четири изиграни мача.

Литовците водеха само с две точки на почивката при 34:32, но през второто полувреме бяха убедителни и заслужиха победата.

Томас Димша бе най-резултатен за домакините с 19 точки, а Дейвидас Гайлиус добави 15.

За Босна и Херцеговина най-полезен беше Един Антич с 12 точки и 7 борби.

Отзиви от българския национален отбор след загубата Чехия с 80:83 в мач от група F на квалификациите за световното първенство по баскетбол за мъже през 2023 година в Япония, Филипините и Индонезия:

Росен Барчовски (старши треньор на България): "Може би не взехме правилните решения в края. Започнахме лошо в мача, но се върнахме сравнително бързо и заиграхме добре, с характер. Не съм доволен от това, че изпуснахме невероятен шанс да се класираме още днес за следващата фаза.

Най-големият проблем беше контузията на Чавдар. Нещо на коляното му се получи и травмата беше такава, че повече не можеше да влезе в мача. Доста рискови стрелби направихме. Но има потенциал в играта ни. Съжаляваме всички, най-вече аз. Характерът ни е много важен и това ще се види. За мен е важно младите момчета да се развиват."

Александър Янев (национал на България): "Не бяхме дошли в Чехия да гледаме разликата, а да победим. Може би в края допуснахме елементарни грешки, но можехме да спечелим."

Срещи от четвъртия кръг от група F на квалификациите за Световното първенство по баскетбол за мъже:

Чехия – България             80:83 (25:25, 16:15, 15:18, 27:22)
Литва – Босна и Херцеговина  77:56 (20:12, 14:20, 21:12, 22:12)

След 4 мача води Литва с 8 точки (318:268), следва Босна и Херцеговина с 6 (315:320), България е с 5 точки (303:327), последна е Чехия също с 5 точки (309:330).