0

Б ългарските състезателки Елвира Краснобаева и Ева Брезалиева завоюваха общо седем медала при жените на Световната купа по художествена гимнастика в Атина (Гърция). Краснобаева взе злато в многобоя и на финала на обръч, а освен това има сребро на бухалки и на лента. Ева Брезалиева е втора в многобоя, трета на топка и на бухалки.

Ансамбълът в състав Магдалина Миневска, София Иванова, Камелия Петрова, Рейчъл Стоянов и Маргарита Василева се класира на пета позиция в многобоя и на шеста на финала с три ленти и две топки. Възпитаничките на Весела Димитрова допуснаха грешки във всичките си три изигравания на турнира.

16-годишната Краснобаева триумфира на обръч с резултат 34.300 (трудност 18.100; артистичност 7.950; изпълнение 8.250) и силна игра. Брезалиева допусна грешка в своето съчетание и с оценка от 32.800 (D. 18.000; A. 7.200; E. 7.600) остана на крачка от медалите, завършвайки на четвърта позиция.

Среброто е за представителката на Италия София Рафаели с 33.850 точки, а трета е Лиляна Левинска (Полша) с 33.700.

Брезалиева, която стана втора в многобоя вчера, завоюва бронзово отличие на финала на топка с 32.150 (D. 16.400; A. 8.100; E. 7.700) точки.

Шампионка стана Даниела Муниц (Израел) с 32.950 точки, а втора е София Рафаели с 32.850.

Елвира Краснобаева е втора на финала на бухалки с 32.600 (D. 18.300; A. 7.400; E. 6.900) точки, а с бронза  се поздрави Ева Брезалиева с резултат от 32.500 (D. 17.600; A. 7.700; E. 7.200). И двете българки допуснаха грешки.

Златото спечели представителка на Китай Цзълу Ван с 32.700 точки.

16-годишната Краснобаева завоюва сребро и на лента с 31.500 (D. 15.100; A. 8.300; E. 8.100) точки. Брезалиева остана на крачка от почетната стълбичка, завършвайки на четвърта позиция с 30.800 (D. 15.100; A. 8.100; E. 7.600). Възпитаничката на Бранимира Маркова спечели днес две бронзови отличия на топка и на бухалки, и записа четвърта позиция и на обръч.

Златният медал на лента взе Алина Харнаско (неутрален индивидуален атлет) с 31.550 точки, а трета е Вера Туголукова (Кипър) с 30.900.

Ансамбълът на България за жени в състав Магдалина Миневска, София Иванова, Камелия Петрова, Рейчъл Стоянов и Маргарита Василева получи оценка от 29.150 точки (трудност 15.500; артистичност 7.700; изпълнение 6.25) и завърши на шеста позиция на финала с три ленти и две топки на първата Световна купа за сезон 2024. Българките допуснаха грешка и взеха резервна лента. За тях това беше единствен финал, след като не успяха да влязат на този с пет обръча.

Титлата спечели Полша с 30.950 точки, пред Италия с 30.400. С бронза се окичиха гимнастичките от Китай с резултат от 30.150 точки.