0

Шампионът Балкан постигна домакински успех над Спартак Плевен с 81:60 (23:14, 19:15, 19:18, 20:13) в мач от 11-ия кръг на Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ). Двубоят бе дебютен за новия старши треньор на ботевградчани Петър Златанович. С осмата си победа в НБЛ тимът на Балкан изпревари Спартак на второто място във временното класиране. Плевенчани допуснаха трета загуба от десет двубоя и вече са трети.

Домакините в „Арена Ботевград“ овладяха контрола върху срещата в средата на първата четвърт и до края не изпуснаха водачеството. Балкан имаше 5 точки аванс след 10 минути игра, а на почивката резултатът бе 42:29. През второто полувреме шампионите увеличиха още преднината си до 61:47 преди заключителния период. Най-голямата разлика достигна 21 точки.

Христо Захариев и Димитър Димитров поведоха съотборниците си към успеха със съответно 19 и 17 точки. Захариев добави 7 борби, а Димитров – 4 борби. Павлин Иванов завърши с 14 точки и 5 асистенции.

Николай Стоянов бе най-резултатен за гостите от Плевен със 17 точки, а с 15 точки се включи Мартин Маринов. Двубоя пропусна Станимир Маринов.

Отборът на Черноморец постигна четвърта победа в НБЛ след успех над Ямбол с 88:70 (26:21, 21:17, 20:14, 21:18) в Бургас. Поражението бе седмо за гостите от Ямбол.

След оспорвана първа част домакините натрупаха аванс от 9 точки на почивката при 47:38. През второто полувреме баскетболистите на Черноморец владееха инициативата и в един момент вдигнаха разликата на 21 точки.

Николай Титков допринесе за успеха на бургазлии с 23 точки, а Макол Моайен се отчете със 17 точки и 8 борби.

Отборът на ЦСКА победи Академик Пловдив с 82:75 (22:18, 13:16, 19:26, 28:15) като домакин в София в среща от 11-ия кръг на Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ). Успехът бе пети за „червените“ от десет мача, а пловдивчани допуснаха девето поражение също от десет срещи.

Двата състава изиграха интересен двубой, в който домакините имаха превъзходство през първото полувреме. Те поведоха с 22:18 след първите 10 минути, а на почивката авансът им бе само точка – 35:34.

Последва по-добра трета част за гостите, който обърнаха до 60:54 в своя полза преди последния период. Баскетболистите на ЦСКА отговориха със силна серия и пак излязоха напред след точни стрелби на Джордан Калахан и Дерил Оуенс при оставащи 8 минути. „Червените“ задържаха водачеството, вдигнаха разликата до 7 точки при 75:68 малко повече от 3 минути преди края и не допуснаха нов обрат.

Алекс Симеонов се отличи с 23 точки, 6 борби и 10 асистенции за ЦСКА, Джордан Калахан завърши с 19 точки, 5 борби и 3 асистенции, а Мартин Сотиров с 13 точки, 5 борби и 4 асистенции.

За Академик Пловдив най-резултатен бе Васил Бачев с 18 точки и 5 асистенции. Мача пропуснаха Николай Николов и Тони Гуджино.

Тимът на Берое надигра варненския Черно море Тича с 94:75 (26:15, 23:24, 22:21, 23:15) като домакин в Стара Загора в друга среща от кръга. Воденият от треньора Бойко Миленков състав постигна пета победа от десет мача, а Черно море Тича продължава с актив от три успеха и седем загуби.

Домакините имаха превъзходство през целия мач. Старозагорци водеха с 49:39 на почивката, а в третата четвърт преднината им достигна 20 точки. Преди последните 10 минути резултатът бе 71:60 в полза на баскетболистите на Берое, които демонстрираха по-ефективна стрелба и удържаха победата.

Дариъс Хол бе най-полезен за домакините с 28 точки, 7 борби и 6 асистенции, а Ти Кей Идоджи добави 19 точки и 13 борби.

За гостите от Варна Ейвърил Угба се отчете с 30 точки и 14 борби.

В следващия кръг от НБЛ на 21 декември ЦСКА ще гостува на Спартак в Плевен, докато Академик ще приеме Берое в Пловдив. Два дни по-късно Черно море Тича има гостуване в Ямбол.

Срещи от 11-ия кръг на Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ):

Балкан (Ботевград) – Спартак (Плевен) -  81:60 (23:14, 19:15, 19:18, 20:13
Черноморец (Бургас) -Ямбол - 88:70 (26:21, 21:17, 20:14, 21:18)
ЦСКА (София) – Академик (Пловдив) - 82:75 (22:18, 13:16, 19:26, 28:15)
Берое (Стара Загора) – Черно море Тича (Варна) - 94:75 (26:15, 23:24, 22:21, 23:15)