0

Б ългария започна достойно участието си на Европейското първенство за младежи и девойки под 23 години се провежда от 13 до 16 юли в град Еспоо (Финландия) на 20 км от столицата на скандинавската държава – Хелзинки.

В първия ден на състезанието (13 юли) шампионите на България Александра Начева (троен скок) и Валентин Андреев (чук) преодоляха квалификациите в своите дисциплини.

21-годишната Начева скочи 13.21 (-1.1) в третия си опит и зае седма позиция в общото класиране преди финала, който е на 14 юли (петък) от 17:55 българско време. Квалификацията оглави Мая Аскаг (Швеция) – 13.81, Мария Висенте (Испания) – 13.60 и Алиена Хейцман (Германия) – 13.27 м.

Андреев постигна 67.64 в първия си опит и това му осигури 11-о място в квалификацията, което го изпрати на финала на 15 юли (събота) от 12:45. Квалификационната норма бе 71 метра за директно класиране на финала, а трима атлети я покриха: Михайло Кохлан (Украйна) – 72.25, Давид Пилат (Полша) 72.24 и Халил Юлмазер (Турция) – 71.33.

Същият ден бяха рздадени и два комплекта медали на гюле жени и 5000 м жени.

Алида Ван Даален (Нидерландия) спечели титлата на гюле с 18.32 пред Серена Винсент (Великобритания) – 16.93 и Емилия Кангас (Финландия) – 16.75.

Меган Кейт (Великобритания) се окичи със златото на 5000 м с 15:34.33, а Мария Фореро (Испания) – 15:43.22 и Амина Маатог (Нидерландия) – 15:50.83 са нейни подгласнички.

Ден преди официалното откриване на първенството се състояха и финалите на 20 км спортно ходене за младежи и девойки.

Първите медали бяха Паулин Стей (Франция), която измина разстоянието по улиците на Еспоо за 1:31:17 при девойките и Пол Макграт (Испания) с 1:21:03 при младежите.

Александрина Михай (Италия) е сребърната медалистка с 1:32:32, а Камил Мутард (Франция) е с бронзовия медал с 1:35:40.

При младежите Андреа Коси (Италия) е сребърен медалист с 1:23:02,. Национален рекорд на Финландия за младежи под 23 години и радост за домакините донесе Джери Джокинен с резултат 1:24:41 ч, съобщава atletikabg.com.