0

С ловенската звезда Лука Дончич, който направи исторически мач в началото на седмицата, постигна отново трипъл-дабъл, с което помогна на Далас да постигне пета поредна победа, налагайки се над Хюстън със 129:114.

Във вторник той стана първият баскетболист в НБА, който направи трипъл-дабъл с минимум 60 точки и 20 спечелени борби - 21 в неговия случай. Спасил Далас с кош, за да докара мача до победни продължения, тогава Дончич само промълви пред микрофоните: „Искам бира!“ Словенски пивовари веднага откликнаха и пуснаха специално възстановително пиво в чест на своя земляк.

Сега пък срещу Хюстън Дончич записа 35 точки, 12 борби и даде 13 асистенции и то само в първите три периода на мача. С което този път създаде работа не на бирената фабрика, а на баскетболните статистици – те веднага отчетоха, че подобно постижение е правено само 7 пъти в последните 25 години, като 5 от тях от самия словенец.

В Източната конференция солидният лидер Бостън постигна 26-а победа за сезона от 36 мача, като се наложи над Лос Анджелис Клипърс със 116:110.

Джейсън Тейтъм и Джейлън Браун записаха по 29 точки всеки. Кейви Леонард отбеляза 26 точки за Клипърс, които изоставаха само с 3 точки 33 секунди преди края на мача.

Тогава Дерик Уайт направи перфектна контраатака, с което не остави шансове за гостите. "Сега имаме четири трудни мача като гости и трябва да намерим начин да постигнем нови победи", коментира Уайт след успеха.

Мемфис успя да реагира след две загуби, като победи Торонто при гостуването си със 119:106. Джа Морант бе лидер с 19 точки и подобри личния си рекорд по асистенции - 17. Торонто записа осма загуба у дома и осмо поражение в последните 10 мача. Канадският тим е на 11-о място с 15 победи и 20 загуби.

Сан Антонио се наложи над Ню Йорк Никс със 122:115. Келдън Джонсън реализира 30 точки, а Ромео Лангфорд добави рекордните за кариерата си 23 при успеха. Джулиус Рандъл от Ню Йорк вкара рекордните си за сезона 41 точки, но така не изпита и сладост от победата.

Индиана постигна победа над Кливланд със 135:126 с 29 точки на Тайръс Холибъртън. Треньорът на Индиана Рик Карлайсъл бе отстранен в третата част, след като бурно протестира за неотсъдени според него крачки на звездата на Кливланд Донован Мичел.

"Получих много съобщение по време на четвъртата част от хора, които са съгласни с мен", коментира той след мача.

Срещи от редовния сезон на Националната баскетболна асоциация (НБА) на САЩ и Канада:

Източна конференция

Атлантическа дивизия: Бостън 26 победи/10 загуби, Бруклин 23/12, Филаделфия 20/13

Централна дивизия: Милуоки 22/12, Кливланд 22/14, Индиана 19/17

Югоизточна дивизия: Маями 18/17, Атланта 17/18,  Вашингтон 15/21

Западна конференция

Тихоокеанска дивизия: Лос Анджелис Клипърс 21/16, Финикс 20/16, Сакраменто 18/15

Югозападна дивизия: Ню Орлиънс 22/12, Мемфис 21/13, Далас 20/16

Северозападна дивизия: Денвър 22/12, Портланд 18/16, Юта 19/18.