0

У порит като шотландец - петкратният финалист на Откритото първенство на Австралия Анди Мъри постигна първата си победа в Мелбърн от 2017 година насам.

Британецът, който през този период претърпя куп травми и операции, включително и такава за смяна на тазобедрената става, се справи с поставения под номер 21 Николоз Басилашвили от Грузия с 6:1, 3:6, 6:4, 6:7(5), 6:4.

Мачът продължи 3 часа и 55 минути и премина през серия от обрати. Мъри спечели лесно първия сет за 21 минути, но във втория Басилашвили отговори с три пробива за 6:3.

Мъри, който в момента е номер 113 в световната ранглиста, отново поведе в резултата в третия сет, който спечели с 6:4. В четвъртия сет Басилашвили поведе с 5:1 точки в тайбрека и макар да пропусна два сетбола, при третия изравни за 2:2 сета.

Най-голяма бе драмата в решителния пети, в който Мъри бързо поведе с 4:1 гейма. Грузинецът обаче изравни за 4:4 и водеше с 30:15 в деветия гейм, когато Мъри направи серия от шест последователни точки, за да си осигури три мачбола.

Шотландецът пропусна първите две възможности, но при третата приключи мача.

Мъри, който и през миналата седмица победи Басилашвили (на турнира в Сидни), показа много добра физическа форма, но успя да използва максимално и 99-те непредизвикани грешки на съперника си, за да спечели едва втория си мач в "Мелбърн Парк" за последните пет сезона.

В следващия кръг шотландецът има на пръв поглед лесно препятствие в лицето на квалификанта Таро Даниел. По-рано днес японецът спечели в три сета срещу Марсело Бариос от Чили.

Напред в турнира продължава и друг британец - Даниел Евънс. 24-тият в схемата Евънс се справи с 6:4, 6:3, 6:0 с белгиеца Давид Гофен, който няма победа в турнир от "Големия шлем" от Откритото първенство на САЩ през 2019 година.

С много повече усилия за втория кръг се класира деветият в схемата Феликс Оже-Алиасим. Канадецът трябваше да прави обрат от 1:2 сета срещу финландеца Емил Руусувуори, за да го победи с 6:4, 0:6, 3:6, 6:3, 6:4.

Руусувуори, който е 90-и в световната ранглиста, може да съжалява много за изпуснатата победа, тъй като водеше с 4:2 гейма в първия сет, в който обаче отстъпи с 4:6. След това той взе убедително втората и третата част с 6:0 и 6:3, но в четвъртия и петия сет Оже-Алиасим стабилизира представянето си и не даде повече шансове на Руусувуори.

От турнира отпадна номер 22 в схемата Джон Иснър, който в изцяло американски сблъсък отстъпи на Максим Креси с 6:7(2), 5:7, 7:6(4), 7:6(4), 4:6.

Креси стигна до победата, въпреки че допусна 39 аса и направи 20 двойни грешки, но постигна и впечатляващите 90 печеливши удара при само 31 непредизвикани грешки.

Ето известните към момента двойки във втория кръг при мъжете: ГРИГОР ДИМИТРОВ - Беноа Пер, Анди Мъри - Т. Даниел, Кецманович – Пол, Оте – Сонего, Монфис – Бублик, П. Мартинес – Гарин, Корда – Муте, Гриекспоор – Кареньо Буста, Алкарас – Лайович, Козлов – Беретини, Ал. Зверев – Милман, Албот – Вукич, Опелка – Кьопфер, Куон – Шаповалов, Хурхач – Манарино, Макдоналд – Карацев, Хачанов – Бонзи, Ханфман – Рафа Надал, С. Джонсън – Синър, Баутиста Агут – Колшрайбер, Рубльов - Беранкис, Гомбас – Чилич, Оже-Алиасим – Давидович Фокина, Шварцман – О'Конъл, Машак – Креси, Гаске – Ван де Зандсшулп.

Напред преминаха също №2 Медведев, Фритц.