0

Б ългарските боксьори Светлана Каменова и Хавиер Ибанес се класираха за четвъртфиналите на Европейските игри в Краков и са само на победа от това да си осигурят квоти за Олимпийските игри в Париж догодина.

В категория до 57 килограма при жените бронзовата медалистка от световното първенство в Индия тази година надигра с пълно съдийско единодушие румънката Мария Клаудия Ничита. Каменова бе повече от категорична във всеки един от трите рунда на срещата и постигна резултати от 30:26, 30:26, 30:27, 30:25, 30:26 в петте съдийски карти.

На четвъртфиналите българката ще срещне полякинята Юлия Шеремета, която се наложи с 4:1 (29:28, 29:26, 29:28, 29:28, 28:29) над финландката Вилма Витанен.

Натурализираният кубинец Хавиер Ибанес спечели с 5:0 (29:28, 30:26, 30:26, 29:28, 30:27) срещу украинеца Тарас Бондарчук в същата категория при мъжете.

26-годишният Ибанес започна мача уверено и много спокойно и категорично надигра съперника си в първия рунд, в който получи доверието на всеки един от петимата съдии край ринга.
Леко отпускане българският национал допусна във втората част на мача, но и нея той успя да спечели с 3:2 гласа.

В третия рунд националът отново се върна към играта си от началото на мача, а умореният украинец не бе в състояние да се противопостави по никакъв начин.

На четвъртфиналите Хавиер Ибанес ще играе с боксьора от Армения Артур Базеян, който спечели с 4:0 гласа срещу латвиеца Матвейс Прокудинс. Нов успех ще осигури на българина медал от Европейските игри и квота за Олимпиадата в Париж догодина, пише БТА.

Третият ни представител днес - Рами Киуан, загуби от европейския шампион Вахид Абасов от Сърбия. В категория до 71 килограма при мъжете младият български национал отстъпи с 2:3 (29:28, 28:29, 28:29, 27:30, 30:27) гласа и се прости с надеждите си за медал, който щеше да му осигури и класиране за най-големия спортен форум.