0

Б ългарският пилот на ЕКО Мартин Чой и неговите съотборници от Energie Endurance 91 завършиха състезанието „24 часа на Спа-Франкоршан“ от световния шампионат по издръжливост на десето място в клас Суперсток.

Отборът на Energie Endurance 91 стартира безпроблемно в първия стинт на австриеца Ян Мор, който бе заменен от Кристиан Наполи след близо 50 минути на трасето. Италианецът обаче катастрофира обиколка преди появата на Чой и изкриви дясното кормило на мотора на Кавазаки, заради което българинът кара първия си стинт именно с този дефект. В крайна сметка обаче моторът на Energie Endurance 91 оцеля през нощта и си проби път до челната десетка в клас Суперсток.

На зазоряване над „Спа-Франкоршан“ заваля дъжд и той направи условията още по-трудни, а австриецът Мор получи здравословни проблеми и така Чой и Наполи трябваше да завършват сами със смени през 50 минути.

Състезанието обаче бе спряно с червен флаг почти 3 часа преди края заради разливане на масло по правата, а пилотите се върнаха на трасето за последните 15 минути. Мартин Чой пое отговорността и пресече финалната линия на десето място в клас Суперсток, както и 21-о в клас Супербайк.

Победител в Суперсток стана френският Team LH Racing с 491 обиколки и 24 повече от тези на Energie Endurance 91.

Първенец в Супербайк в сборното класиране е заводският BMW Motorrad с пилоти Маркус Райтербергер (Германия), Иля Михалчик (Украйна) и Жереми Гуарнони (Франция). Те завъртяха 508 обиколки и седем повече от Tati Team Beringer с Кавазаки, а трети остана японският F.C.C. TSR Honda.

SERT Suzuki финишира на четвърто място и запази първата позиция в генералното класиране с 15 точки пред F.C.C. TSR Honda.