0

Будапеща,

Пламен Вълков, наш пратеник

Последният ден от 19-то Световно първенство по лека атлетика в Будапеща се оказа щастлив за украинката Ярослава Магучих. Въпреки, че се състезава при температура на въздуха около 37 градуса тя спечели първата си титла от шампионат на планетата на открито в скока на височина. След две сребърни отличия в предните първенстав Доха 2019 и Юджийн 2022 тази вечер красавицата си взе своето с 2,01 м. След като остави конкуренцията да гледа Магучих се пробва и на 2,07 м, но без успех и в трите опита. Среброто в сектора взеха съответно Елинор Патерсън и Никола Олислейгърс от Австралия, които завършиха с по 1,99 м.

„Това е за моята страна“, обяви след края на състезанието Магучих, която, както и Марина Бек-Романчук в тройния скок, тя се състезава гримирана в цветовете на Украйна.

Олимпийският шампион в хвърлянето на копие от Токио 2020 Нийрадж Чопра (Индия) си спечели липсващата му световна титла. 25-годишният герой на втората по население държава в света направи своя победен опит от 88,17 м още с второто си излизане в сектора, след като първият му бе фаул. Сензационен първи медал за Пакистан в дисциплината – сребърен, донесе Аршад Надеем с 87,82 м. Бронзът е за чеха Якуб Вадлейх с 86,67 м.

Норвежецът Якоб Ингебритсен се реваншира за загубата си на 1500 м с титла на 5000 м. Най-малкият и най-успешен от тримата братя бегачи спечели златото с време 13:11,30 мин., което е негов личен рекорд за сезона. Той изпревари със силен финален спринт испанеца Мохамед Катир, който остана втори с 13:11,44 мин. Бронзът е за кениеца Якоб Кроп с 13:12,28 мин. Със златото си днес норвежецът повтори постижението си от световното в Юджийн 2022, когато също взе злато на 5000 и сребро на 1500 м.

Мъжката щафета на САЩ на 4 х 400 м спечели златото с 2.57,31 мин, пред Франция – 2.58,45 мин, и Великобритания – 2.58,71 мин. При дамите на същата дистанция златото е за Нидерландия с 3.20,72 мин, като голяма заслуга за него има Фемке Бол, която изпревари ямайката в последните 2 метра преди финала. Среброто е за Ямайка с 3.20,88 мин, а бронзът за Великобритания с 3.21,04 мин.

На 800 м при жените първа е Мора (Кения) –с 1.56,03 мин, пред Ходжкинсън (Великобритания) – 1.56,34 мин и Атинг Му (САЩ) – 1.56,61 мин.

В бягането на  3000 м с препятствия златото е за Яви (Бахрейн) – 8.54,29 мин, пред Чепкоеч (Кения) – 8.58,98 мин, а бронзът за Черотич (Кения) – 9.00,69 мин.

САЩ спечели първото място по медали от шампионата в Будапеща. Американците спечелиха 12 златни, 8 сребърни и 9 бронзови медала. Втори са Канада с 4 златни и 2 сребърни, пред Испания 4 златни и един сребърен.

Следващото първенство на планетата на открито в леката атлетика ще е през 2025 г в Япония.