0

Т рикратният световен шампион във Формула 1 Макс Верстапен с "Ред Бул" спечели квалификацията за място и ще стартира от първа позиция в утрешното Гран При на Саудитска Арабия, втори кръг за сезона.

Надпреварата се провежда на осветление на градската писта в Джеда.

Верстапен направи най-добрата обиколка от 1:27.472 минута и е твърд фаворит за победата утре, след като спечели първия старт в Бахрейн преди седмица.

Верстапен спечели в Саудитска Арабия през 2022-а, но никога преди това не беше печелил полпозишън в четири състезателни уикенда там.

"Беше много добър ден. Подобрихме колата малко за една нощ и това ми даде повече увереност да атакувам високоскоростните завои. Както видяхме в миналото, тук е имало много луди състезания, много неща могат да се случат. Аз съм уверен, че колата ще върви наистина добре", каза той пред медиите.

18-годишният британски пилот Оливър Биърман се класира 11-и за "Ферари" при дебюта си във Формула 1, само часове след като отборът обяви, че той е заместник на Карлос Сайнс-младши.

Испанският пилот беше диагностициран с апендицит и се подложи на операция.

Уикендът във Формула 1 ще се проведе от четвъртък до събота в Саудитска Арабия поради ислямския свещен месец Рамазан, който започва в неделя.

Надпреварата в Бахрейн беше по същия модел, тъй като правилата гласят, че не трябва да има по-малко от седмица между състезанията.