0

Б ожидар Саръбоюков донесе нов успех на България на световното първенство по лека атлетика до 20 г. в Кали (Кол). Няколко часа преди да навърши 18 години (роден на 6 август 2004) атлетът от Харманли беше перфектен в първите три височина на финала - 2.00, 2.05 и 2.10. Дъждът усили, когато летвата бе на 2.10 и само шестима атлети я преодоляха преди състезанието да бъде прекъснато.  Божидар и водачът в световната ранглиста Брайън Раатс (Република Южна Африка) бяха начело без нито един фаул. След час прекъсване шестимата състезатели се върнаха в сектора на височина 2.14. От 18 опита само един беше успешен. Брандън Потингер (Ям) преодоля височината във втори опит и това му донесе златото.

България не бе печелила медал от световното първенство при юношите под 20 години от Гросето 2004-а, когато Георги Иванов бе шампион на гюле (6 кг). По-рано на първенството Божидар Саръбоюков се класира на 11-о място в скока на дължина.

Така нашите взеха два медала в рамките на няколко часа, след като по-рано Пламена Миткова стана световна шампионка в скока на дължина.

Европейският шампион на троен скок за юноши под 18 години Лъчезар Вълчев се класира десети в световното на първенството до 20 години с резултат 15.34 метра. Джейдън Хибърт (Ям) стана шампион със 17.27 м, което е рекорд на световните първенства в тази възраст.