0

Д жейсън Тейтъм вкара рекордните си за сезона 49 точки при победата на Бостън Селтикс със 134:121 над Маями Хийт в среща от поредния кръг в Националната баскетболна асоциация на САЩ и Канада.

Мачът в зала "ТД Гардън" в Бостън беше изгледан на живо от британския престолонаследник принц Уилям и неговата съпруга Кейт Мидълтън, които останаха доволни от победата на домакините в повторението на финала от Източната конференция през миналия сезон.

Кралската двойка е в Бостън за Earthshot Prize, награда, свързана със справяне с климатичните промени. Това е първото им посещение в Съединените щати от осем години.

„Катрин и аз сме щастливи да се върнем в Съединените щати и сме изключително благодарни на губернатора Бейкър и първата дама на Масачузетс за топлото им посрещане в Бостън“, каза принц Уилям в изявление.
Последният мач от НБА, на който присъстваха, беше мачът на Кливланд Кавалиърс срещу Бруклин Нетс в Barclays Center на 8 декември 2014 г.

С успеха "келтите" увеличиха на пет серията си от поредни победи и на десет тази в собствената си зала. За Маями пък това бе осма загуба в десет мача далеч от дома този сезон.

Тейтъм вкара осем от 12-те си опита от тройката, а освен това хвана и 11 борби, с което също бе лидер сред всички играчи. Джейлън Браун добави още 26 точки за Бостън, а гардът Малкълм Брогдън приключи с 21.

Девин Букър реализира рекордните си за сезона 51 точки, при това в рамките на само първите три четвърти, при победата на Финикс Сънс със 132:113 над гостуващия Чикаго Булс.

"Слънцата" водеха в резултата през абсолютно целия мач, а в началото на последната четвърт авансът им достигна 27 точки. Центърът Деандре Ейтън добави 30 точки и хвана 14 борби за победителите, които вече има 12 победи и само една загуба у дома този сезон.

Грейсън Алън вкара тройка 30.9 секунди преди края, с която помогна на Милуоки Бъкс да поведе и в крайна сметка да спечели със 109:103 при гостуването си на Ню Йорк Никс в друг мач от програмата на Националната баскетболна асоциация на САЩ и Канада. Алън завърши мача с едва 11 точки, но единствената му тройка в двубоя дойде в най-подходящия възможен момент.

Най-резултатен за Милуоки с 37 точки и 13 борби бе Янис Антетокунбо. 14 от тези точки дойдоха в последната четвърт на мача, но гръцкият национал бе изгонен от игра за шест лични нарушения минута преди края. Гардът Джру Холидей добави още 22 точки за успеха на Милуоки, докато за Ню Йорк с 26 точки завърши Ар Джей Барет.

Кевин Дюрант вкара 39 точки за победата на Бруклин Нетс със 113:107 над Вашингтон Уизардс и за пръв път през сезона "мрежите" имат повече на брой победи, отколко загуби. За Дюрант това бе четвърти пореден мач с поне 30 точки, като той вкара при 13 от 20-те си опита за стрелба от игра. С победата нюйоркчани вече имат 12 успеха и 11 поражения.

ЛеБрон Джеймс наниза 31 точки, а Антъни Дейвис прибави 27 за победата на Лос Анджелис Лейкърс със 128:109 над гостуващия Портланд Трейл Блейзърс.

Остин Рийвс вкара още 22 точки за "езерняците" в осмия си мач като титуляр през сезона, които се реваншираха на феновете в Лос Анджелис за поражението от Индиана Пейсърс по-рано през седмицата, когато пропиляха аванс от 17 точки в последната четвърт.

При отсъствието на Деймиън Лилард за Портланд 27 точки вкара Джеръми Грант, а Анфърни Саймънс се отчете с 22.

Първенство на Националната баскетболна асоциация на САЩ и Канада (НБА), резултати:

Източна конференция

Атлантическа дивизия: Бостън  – 18 победи/4 загуби, Филаделфия - 12/10, Торонто - 11/10

Централна дивизия: Милуоки – 15/5, Кливланд – 14/8, Индиана - 12/9

Югоизточна дивизия: Атланта – 12/10, Вашингтон – 11/11, Маями - 10/12