0

Л ос Анджелис Лейкърс са отборът на „живите мъртви“ в НБА, група призраци, които бродят по игрището и чакат края на сезона, според „Марка“. Те живеят без душа, в непрекъсната агония и продължително свободно падане, което, като се имат предвид последните им срещи, няма признаци да свърши в краткосрочен план. Лейкърс започнаха сезона като един от най-големите претенденти за шампионски пръстени, а сега до края на редовния сезон ще драпат поне да докопат плейоф.

Има цифри, които казват всичко за бедствието. Започвайки с мача срещу Клипърс, които спечелиха със 132:111. Това беше тяхна седма поредна победа срещу съседите – нещо немислимо доскоро, когато Клипърс бяха "лошият" отбор в Лос Анджелис. При това този път го направиха без присъствието на двете им големи звезди: Кауи Леонард и Пол Джордж. За Лейкърс това беше четвърта поредна загуба, седма в осем мача и шестнадесета в 22 мача. От 8 януари те не могат да спечелят два поредни мача.

През третата четвърт Лейкърс бяха пометени за 5 минути с 23:0, като преминаха от 69:65 с 11:19 до края до гаврата 92:65 с оставащи 6:18 мин. Дори два тайм-аута не доведоха до някаква реакция на „езерняците“, за които третата част приключи с унищожителното 18:40.

Лейкърс, които са излизали с 31 различни стартови състави досега този сезон, отново бяха с ЛеБрон Джеймс  като най-добър реализатор с 26 точки. За него – твърде малко. Звездата се е прицелила в рекорда на Карийм Абдул-Джабар, но за да го достигне ще трябва да преглътне един от най-разочароващите  си сезони в кариерата.

Срещу Клипърс бе 20-ти мач от сезона, загубен с над 20 точки от Лейкърс. Четиринадесетият, в който падаха с 25 т. И седмият, в който разликата достигаше 30: и трите показателя са най-лошите в 19-те му сезона в НБА.

За пореден път защитата бе пробойната. Реджи Джаксън отбеляза 36 точки и в крайна сметка се подигра със съперника си със серия от тройки. Лейкърс допуснаха 132 точки и са петият отбор в НБА, който получава най-много – със средно по 112,7 на мач са по-добре само от Шпорите, Хорнетс, Кингс и Рокетс.

Отборът е девети в Западната конференция с баланс от 27 победи и 35 загуби. Делят ги 9 мача от шестите Нъгетс, които са границата за директното класиране за плейофите, и само на два пред 11-тия Блейзърс, които може да се превърнат в пряк съперник за достигане на плей-ин.

Самото участие в такъв двубой е провал за Лейкърс, но ако не достигне до него се очертава истинска катастрофа.

Национална баскетболна асоциация на САЩ и Канада (НБА), мачове от редовния сезон:

Източна конференция:
Атлантическа дивизия: Филаделфия 38 победи/23 загуби, Бостън 38/27, Торонто 34/28
Централна дивизия: Чикаго 39/24, Милуоки 38/25, Кливланд 36/26
Югоизточна дивизия: Маями 42/22, Шарлът 31/33, Атланта 30/32